20120726 farma
Medvědí farma, jihovýchodní Čína. (STR/AFP/Getty Images)

Medvědí žluč bývala kdysi těžko získatelná přísada používaná v tradiční čínské medicíně. Nyní se však medvědí žluč produkuje komerčně, na medvědích farmách po celé Asii.

Čína má těchto farem nejvíce. V současné době nadace Animals Asia uvádí odhadovaných 68 farem, držících sedm až deset tisíc medvědů. Zatímco v Číně je obchod s produkty z medvědí žluče legální, na základě úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je nelegální vyvážet je za hranice.

Nadace Animals Asia společně s asociací Korean Animal Welfare v nedávné době započaly kampaň k zákazu pohybu medvědí žluče přes hranice. Zaměřily se především na cestovní agentury, které poskytují takzvané „ozdravné pobyty".


Ray Zhu, koordinátor kampaně za zrušení medvědích farem se sídlem ve Spojených státech, Animals Asia:
„Od místní cestovní agentury jsme se dozvěděli, že 300 tisíc jihokorejských turistů cestuje do farem s medvědí žlučí v severní Číně a přibližně třicet procent z nich si medvědí žluč zakoupí a odveze s sebou do Jižní Koreje. Toto je velmi vysoké číslo. Věříme, že když se nám podaří toto číslo snížit, rozhodně nám to pomůže zastavit provoz medvědích farem v Číně."

 

Video poskytla Televize NTD

Zatímco kampaň má za účel potlačit trh s takovými produkty, nakonec doufá v ukončení tohoto nelidského zacházení s medvědy na farmách a také v odchytu divokých medvědů.

Richard Thomas, mluvčí za Traffic: - http://www.traffic.org/(externí odkaz):
„Druh medvěda, který se téměř výhradně používá k tomuto obchodu, je asijský medvěd ušatý a není pochyb, že dvě největší hrozby vyhynutí tohoto druhu jsou ztráta přirozeného prostředí, ale také zdvojnásobení lovu medvědů pro jejich kůži, tlapy a především jejich žlučníky."

Přestože medvědí farmy jsou v Číně legální, divocí medvědi jsou stále loveni, protože lidé věří, že jsou zdravější. Medvědi z komerčních farem jsou většinou uvězněni v malých klecích a obvykle se jim žluč odstraňuje velice bolestivými metodami. Protože metody vyjmutí žluči jsou zpravidla nehygienické, medvědi bývají často nemocní a jejich žluč závadná.

Ray Zhu, koordinátor kampaně za zrušení medvědích farem se sídlem ve Spojených státech, Animals Asia:
„V Číně jsme zachránili 270 medvědů a u každého z nich jsme zjistili, že jejich žluč byla silně kontaminovaná. V medvědí žluči jsme například našli moč, antibiotika a dokonce rakovinné buňky."

Sto čtyřicet čínských lékařů podpořilo Animals Asia v kampani nazvané „léčení bez ubližování". Nebezpečí, které hrozí spotřebitelům společně se špatným zacházením s medvědy, vedlo některé doktory k vyhledávání alternativ.

Ray Zhu, koordinátor kampaně za zrušení medvědích farem se sídlem ve Spojených státech, Animals Asia:
„Máme podporu doktorů z TCM neboli tradiční čínské medicíny v Číně a ti tvrdí, že existuje více než 54 alternativ rostlinného původu, které mohou nahradit medvědí žluč."

Zatímco někteří lékaři věří, že umělé a rostlinné alternativy namísto medvědí žluče se nikdy nestanou její náhradou, jiní jsou ochotni je používat z etických důvodů.

Podle Traffic, sítě pro monitorování obchodu s volně žijícími živočichy, dvacet provincií v Číně již zakázalo farmy na medvědí žluč a veřejná informovanost o tomto průmyslu roste.