Hodnoty jemného prachu v ovzduší naměřené americkou ambasádou v Pekingu vykazují často velké odchylky od oficiálních údajů. (Getty Images)
Hodnoty jemného prachu v ovzduší naměřené americkou ambasádou v Pekingu vykazují často velké odchylky od oficiálních údajů. (Getty Images)

 

Pekingský smog a vůbec špatná kvalita ovzduší vyvolává časté třenice v diplomatických kruzích mezi čínským režimem a USA. Měření zmíněné kvality ovzduší prováděné americkou ambasádou v Pekingu označila čínská vláda za „vměšování se do vnitřních záležitostí Číny“.

Na 5. června připadá Světový den životního prostředí a webová stránka druhé největší státní tiskové agentury Číny „News Service“ zveřejnila, že náměstek ministra životního prostředí Wu Siao-čching tlumočil na tiskové konferenci přání, aby jisté ambasády v Číně už nezveřejňovaly hodnoty koncentrace jemného prachu PM2,5. Do plic se tak dostanou partikuly prachu ve velikosti řádově kolem 2,5 µm. V Německu například činí cílová hodnota indexu kvality ovzduší PM2,5 podle předpisu 39.

Stížnost viceministra zřejmě souvisí se zveřejněním kvality ovzduší americkou ambasádou v Pekingu. Hodnoty jemného prachu naměřené americkou ambasádou vykazují příliš často odchylky od oficiálních údajů. V největším vyhledávači v Číně v kategorii věda byl zdokumentován případ extrémního zatížení jemným prachem.

Dne 4. prosince 2011 byl v Pekingu tak zamořený vzduch, že nemohla startovat letadla a přes 300 letů bylo zpožděných nebo stornovaných. Podle údajů americké ambasády činila koncentrace jemného prachu 522 µg/m³. Ve stejný den pak se pak na přístroji pro měření indexu kvality ovzduší (AQI) objevila hláška „Beyond Index", což signalizuje hodnotu přes 500 bodů a označení „Severely Polluted". Ovšem úřad životního prostředí v Pekingu zveřejnil v ten samý den hodnoty o kvalitě ovzduší, které vykazovaly pouze „nepatrné znečištění“ 2. stupně.

Viceministr tedy zdůvodnil svou stížnost tím, že měření koncentrace jemného prachu je určitým druhem „zasahování do vnitřních záležitostí země“. V čínském vydání Epoch Times byla citována výpověď americké novinářky Alexy Olesenové, že čínská vláda nemá proti měření kvality ovzduší ambasádami v podstatě námitky, ale nepřeje si, aby byly tyto hodnoty zveřejňovány pro Číňany.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner na to podle zpráv od vnews.caixin.com 5. června zareagoval tak, že zveřejnění dat o kvalitě ovzduší slouží k informovanosti Američanů žijících a pracujících v Číně a že tato data budou zveřejňována i nadále. Dále se Toner vyjádřil, že USA nemá námitek proti tomu, aby Číňané také zveřejňovali hodnoty o kvalitě ovzduší v amerických městech. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Wej-min na to 6. června odpověděl, že Čína o to „nemá žádný zájem“.

 

small_Germany

 

Čtěte také:

Čínská média se dostala do konfliktu kvůli zprávám o bezpečnosti potravin

Čína: Pitná voda kontaminována antikoncepcí, tvrdí ekolog

Čína: Expanze papírenského průmyslu ničí životní prostředí

Krize pitné vody v Číně

Čína: Dvě oblasti vyznamenané za ekologii jsou zamořené jedy