Václav Pilař z krkolomné pozice navyšuje vedení na 0:2. (Jamie McDonald/Getty Images)

Druhé kolo zápasů základní skupiny A odehrálo v úterý Česko s Řeckem ve Vratislavi a Polsko s Ruskem ve Varšavě.

A náš výběr začal utkání přímo pohádkově. Hned ve třetí minutě překonal Petr Jiráček Chalkiase. Po dalších třech minutách, i když ze složité situace, ale do prázdné brány zvyšoval na 0:2 pro Česko Pilař. Ten si tak na turnaji připsal už druhý gól. V prvním poločase ještě málem Řekové snížili, ale gól padl z ofsajdu.

Nicméně, ve druhé půli se prosadil řecký útočník Gekas a upravil stav na 1:2. Český tým pak ve strachu o udržení výsledku „betonoval", co to šlo, a do konce utkání se už výsledek nezměnil. To nám tedy přineslo tři body a živou naději na postup do čtvrtfinále. Postupová matematika přitom nabízí několik variant.

"Po porážce s Ruskem jsme byli pod tlakem. Věděli jsme, že prohra s Řeckem znamená konec na turnaji. Jsem rád, že jsme našli sílu a utkání zvládli," prohlásil po zápase trenér naší reprezentace Bílek.

Ve Varšavě se povedlo domácímu Polsku uhrát remízu 1:1 s favoritem skupiny – Ruskem. První se do vedení dostali Rusové po hlavičce Dzagojeva, který si tímto připsal už třetí gól na turnaji. O vyrovnání se postaral Blaszczykowski nádhernou dělovkou k levé tyči v 57. minutě.

Postoupit ze skupiny může teoreticky ještě každý z týmů. Zde je přehled Áčka po druhém kole:

Česko dostalo na úvod Eura studenou sprchu

Fotbalová bleskovka: Bílek zůstává trenérem nároďáku, EURO 2012 startuje 8. června