Dvojnásobný střelec Ruska Alan Dzagojev. (Clive Mason/Getty Images)

Vratislav (Wrocław), 8. červen 2012 - Za deštivého počasí se dnes utkali ke svému prvnímu zápasu na evropském šampionátu EURO 2012 mužstva Ruska a Česka. Hrálo se v polské Vratislavi na stadionu s kapacitou 40 000 míst.

Vstup do turnaje se našim fotbalistům vůbec nepovedl. Soupeř vynikal kompaktním sehraným týmem a velkou schopností přečíslování. Tři muži ruského hrotu krájeli z rychlých protiútoků naši obranu jako nůž máslo. K našemu mínusu se kromě děr v obraně přidala i neschopnost realizovat myšlenky v útoku a také individuální hra jeden na jednoho. Rusko zdolalo Česko 4:1.

small_Russia Rusko 4 : 1 Česko small_Czech_Republic

(2:0; 2:1)

Sestavy

Rusko

trenér D. Advocaat (NED): V. Malafejev - A. Aňukov, A. Berezuckij, S. Ignaševič, J. Žirkov - R. Širokov, I. Denisov, K. Zyrjanov - A. Dzagojev (85. A. Kokojin), A. Keržakov (73. R. Pavljuščenko), A. Aršavin

Česko

trenér M. Bílek: P. Čech - T. Gebre Selassie, T. Sivok, R. Hubník, M. Kadlec - J. Rezek (46. T. Hübschman), J. Plašil - T. Rosický, P. Jiráček (75. M. Petržela), V. Pilař - M. Baroš (86. D. Lafata)

1. poločas

I když bylo v úvodu aktivnější naše mužstvo, byli to Rusové, kteří otevřeli skóre. V 15. minutě našel Zyrjanův centr Keržakovu hlavu. Odražený míč „jen“ obtisk brankovou konstrukci, pak se ale dostal k Dzagojevovi, a ten šanci už nezahodil.

Rusko nabralo od prvního gólu větší chuť do hry a po dalších čtyřech minutách si Dzagojev málem připsal další trefu.

Srovnat stav se pokusili ve 23. minutě Plašil s Rezkem, když první jmenovaný našel z rohového kopu hlavu Rezka. Ten však odrazil míč rovnou do náruče Malafejeva. Záhy ale přišlo Re. Po přenesení hry do našeho obranného pásma poslal míč do šestnáctky Aršavin. Tam ho první z Rusů sice nedostihl, ale o pár metrů dále jej využil zapomenutý Širokov, který prohodil vybíhajícího Čecha a navýšil tak ve 24. minutě ukazatele na 2:0.

Ve 33. minutě stálo při naší obraně velké štěstí, když další středový centr z protiútoku levého křídla kopl mimo bránu Keržakov.

Do konce řádného poločasu a ani ve dvou nastavených minutách se našemu mužstvu už nepříznivý stav snížit nepovedlo.

2. poločas

Po několika dalších přečísleních Rusů v úvodu druhého poločasu se našemu týmu konečně podařilo doručit do soupeřovy brány odpověď. V 52. minutě středem pronikající Plašil přenesl míč k Pilařovi nabíhajícímu si z levé strany ke středu. Ten si obešel po balonu vrhajícího se ruského gólmana a do prázdného prostoru brány se už nešlo netrefit.

Stojaté vody poloviny druhého poločasu zčeřil dalekonosnou bombou z pravého křídla Gebre Selassie. Jeho střela ale skončila jen na vnější síti. O pár minut později otestoval Malafejeva i Rosický. Přízemní dělovku k levé tyči ale ruský gólman na dvakrát lapl.

Neuvěřitelná lehkost, jakou se Rusové oprošťovali od našich obránců, byla potrestána v 79. minutě. To, co se nepodařilo několikrát předtím Keržakovi, předvedl svým druhým gólem Dzagojev. 3:1

Na 4:1 navýšil v 82. minutě nově příchozí Pavljuščenko, který si pohrál s vyčerpanou obranou a přesnou střelou k levé tyči úspěšně zakončil přes natahujícího se Čecha.

V prodloužení poslal balon do ruské sítě Petržela, ale situace se zrodila z odpískaného ofsajdu.

16.6.2012 od 20:45 – Polsko : Česko

Ve Varšavě sehráli další soupeři ze skupiny Řecko a domácí Polsko remízu 1:1. Stav skupiny po 1. kole:

Hlasy

"Soupeře jsme špatně dostupovali, lehce nás vykombinovali, ale projevila se i velká kvalita soupeře. K naší brance se Rusové dostávali lehce. Bylo to i v situacích, kdy jsme byli konsolidovaní. Málo jsme se soupeřem chodili do kontaktu," uvedl trenér české reprezentace. "Věděli jsme o tom, že Rusko asi bude favoritem skupiny, ale nelze teď spekulovat o tom, jestli je Řecko nebo Polsko lehčím soupeřem. Budou to nesmírně těžké zápasy," řekl dále Bílek. "Ale pořád myslím, že máme tým na to, abychom špatný začátek napravili. Rozebereme si chyby a půjdeme dál," dodal Bílek. (ČT4, ČTK)

EURO 2012: Čtvrtfinále sehraje Česko s Portugalskem

EURO 2012: Česko porazilo Řecko - čtvrtfinálová naděje je živá

EURO 2012: Na čele skupiny C je po prvním kole Chorvatsko

EURO 2012: Dánsko překvapivě zdolalo Nizozemsko, tři body šly i do Německa

Fotbalová bleskovka: Bílek zůstává trenérem nároďáku, EURO 2012 startuje 8. června