Tisíce lidí z Hongkongu si 4. června 2011 při svíčkách připomínají 22. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. (Mike Clarke/Getty Images)
Tisíce lidí z Hongkongu si 4. června 2011 při svíčkách připomínají 22. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. (Mike Clarke/Getty Images)

Čínský publicista Wu Žen-chua vydal před 23. výročím masakru na náměstí Nebeského klidu knihu, ve které odhaluje pozadí památné události ze 4. června 1989 včetně seznamu vojáků, kteří se na masakru účastnili.

Kniha s názvem The Inside Story of the Bloody Cleansing at Tiananmen Square (Zákulisní příběh krvavé čistky na náměstí Tien-an-men) je výsledkem dvacetiletého výzkumu, uvedl Wu pro Rádio Svobodná Asie. Podle autora byli hlavními pachateli vojáci z 67. armády, jejichž počet čítá něco přes tři tisíce osob.

Demokratický aktivista Čeng Cchun-ču žijící nyní v exilu ve Spojených státech je jedním z těch, kdo masakr přežili. Říká, že mnozí z těch, kdo se na zabíjení podíleli, byli později povýšeni a zasluhují si potrestání. „Všichni tito vojáci, kteří masakr provedli, mají černé svědomí. Myslím si, že by měli všichni být pro své zločiny vyšetřováni a postaveni k soudu," prohlásil Čeng pro televizi NTD.

Od roku 2008 si lidé každoročně událost připomínají i ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung, ovšem místní úřady se vždy snaží shromáždění rozehnat. Penzionovaný profesor Sun Wen-guang z Šantungské univerzity má za to, že čínský režim chce, aby lidé na incident zapomenuli.

„V tom roce, 4. června, stříleli vojáci do neozbrojeného civilního davu, povraždili je a přejeli je tanky. Za uplynulých 23 let se pravda nikdy nedostala na stránky školních učebnic ani nebyla neotištěna v žádných mediálních publikacích v Číně. Dnes studenti na univerzitách o pojmu „4. červen" vědí, ale co se tehdy skutečně stalo, nemají ani potuchy," vysvětlil NTD profesor Sun. Podle jeho názoru je jediným způsobem, jak zabránit, aby se takové politické katastrofy staly znovu, zajistit, že pravda nebude nikdy zapomenuta a věrně se zaznamená pro budoucí generace.

 

Čtěte také:

Lidé v Hongkongu si připomněli výročí protestů na náměstí Tchien-an-men (video)

YouTube: zinscenované sebeupálení na náměstí Tiananmen

Bratislava: Spomienka na obete z námestia Tian-an-men