20120516_hermanek
Heřmánek pravý. (Wikimedia Commons)

Tato jednoletá bylinka je známá svou příjemnou, kořenitou vůní. Nemá vysoké nároky na životní podmínky, proto ji můžeme najít téměř všude: na polích, na loukách, na slunečních rumištích atd.. V zahrádkách se setkáváme se šlechtěným druhem heřmánku.

Heřmánek má dlouhou historii. Staří Řekové jej pro balzámovou vůni nazývali "jablkem Země". Anglosasové ho zařadili mezi devět posvátných bylin, které dal světu bůh Woden. Latinský název Matricaria je odvozen od slova "mater" (z lat.), což znamená matka. Naznačuje tím jeho uplatnění při gynekologických obtížích. Díky své zmírňující síle při úpalu a horečkách byl heřmánek pro starověké Egypťany posvátnou rostlinou boha slunce Re.

Existuje několik odrůd heřmánku, nebo i jiných rostlin, se kterými si můžeme ten pravý splést. Heřmánek pravý lze rozpoznat podle vypouklé a duté střední části květu s lupínky směřujícími mírně dolů.

 

Květy heřmánku

Jsou jedinou používanou částí rostliny. Sběr probíhá celé léto, nejlépe v slunné dny kolem poledne. Jemně se odstřihává celý květní soubor s krátkou stopkou. Říká se, že jeden doma usušený květ vydá více vůně a chuti jako celý sáček koupeného čaje. Ve středověku ho dokonce šlechtili na odrůdy se zdvojeným květem. Sušení květů by mělo probíhat rychle, aby si uchovaly svou pronikavou a sytou vůni. Květy nikdy neobracíme, protože se mohou velmi snadno rozpadnout. Podrobnější postupy sušení a sběru jsou popsány v prvním díle našeho seriálu Léčivé byliny - úvod.

Ne nadarmo je heřmánek považován za všelék. Je účinný při mnohých chorobách a potížích, zejména těch dětských. Především se využívá při střevních a žaludečních poruchách. Díky obsahu silic působí stažlivě, protizánětlivě a dezinfekčně. Při bolestech zubů se doporučuje každodenní kloktání scezeným nálevem. Koupel z usušených květů má utišující účinek na nervový systém a tato vlastnost se využívá i při stavech vyčerpanosti nebo i chřipce, protože má potopudně účinky. Lázně nebo obklady jsou také vhodné na špatně se hojící rány, kožní vyrážky nebo spáleniny.


Žádná žena by při péči o svou pleť neměla zapomenout na mytí se heřmánkovým nálevem. Tvář pak získá čerstvý a svěží vzhled. Pro plavovlásky je nálev vhodný na zesvětlení a zvýraznění barvy vlasů.

 

Vyzkoušejte

Koupel - Nálev ze čtyř hrstí usušených květů je vhodný na koupel ve vaně; na mytí obličeje a vlasů stačí jedna hrst. Je také vhodný pro děti při nespavosti.

Obklady - Vhodné na unavené nebo zanícené oči. Jednu polévkovou lžíci usušených květin zalijeme vařícím mlékem, krátce vyluhujeme a nakonec scezený heřmánek přikládáme na postižené místo.

Inhalace - Používá se při kataru, senné rýmě, astmatu nebo bronchitidě. Z jedné polévkové lžíce usušených květů připravíme v jednom litru vařící vody nálev. Pára se vdechuje pod ručníkem s co nejmenším únikem.