Řebříček obecný je trvalka, která roste ve velkých množstvích na loukách. (wikipedia.sk)
Řebříček obecný je trvalka, která roste ve velkých množstvích na loukách. (wikipedia.sk)

Řebříček obecný je trvalka, která roste ve velkých množstvích na loukách, u cest, téměř všude od nížin až po hornatější kraje. Květiny, kvetoucí v úborech, mají lupínky bílé, růžové a někdy dokonce i červené barvy. Na místech přímého slunečního záření se line vůně této ostře aromatické byliny do širokého okolí.

Její latinský název "Achillea millefolium" je odvozen od slavného řeckého hrdiny Achillea. V době trojských válek se řebříček pravděpodobně používal k léčení špatně se hojících ran. Patří k nejstarším rostlinám lidového léčitelství.

Pro sběr jsou vhodné měsíce květen až srpen. Sbírají se květy a nať. Květenství je nejlepší jemně odstřihávat nůžkami s přibližně 1 cm dlouhou stopkou. Doporučené postupy sběru a následného sušení jsou popsány v prvním díle našeho seriálu Léčivé byliny - úvod.

V minulosti byl řebříček vhodným prostředkem k zastavení krvácení při náhlých nehodách. Dnes se mu spíš připisují léčivé účinky při nachlazení, poruchách trávicího systému nebo při zánětlivých onemocněních. Díky bohatému obsahu chemických látek jsou vhodné při potížích alergického původu zejména květy.


Nať řebříčku

Nať čili nadzemní části tonizuje krev, stimuluje krevní oběh nebo se může užívat při vysokém krevním tlaku. Známá bylinkářka Maria Treben označuje řebříček obecný jako léčivou rostlinu žen. Mladé dívky s nepravidelnou menstruací, ženy v menopauze a starší ženy by měly vypít šálek odvaru denně. Vyhnuly by se tak vnitřnímu neklidu nebo silnému a bolestivému krvácení. V kosmetice se výluhy rostliny přidávají zejména do krémů, pleťových vod atd., zaměřených na ošetření příliš mastné pleti. Účinek omezující vylučování kožního mazu se uplatňuje i při mytí rychle se mastících vlasů.

Řebříček najde své využití i v kuchyni. Čerstvé, jemně nasekané lístky jsou vhodné jako koření při přípravě mastných jídel, do salátů, sýrů i polévek.

Vyzkoušejte

Nálev - Stačí 2 kávové lžičky na 2 dcl svařené vody.

Inhalace - Účinná při senné rýmě a mírném astmatu. Do vroucí vody přidejte hrst
čerstvých lístků. Inhalujte pod ručníkem s co nejmenším únikem vzduchu.

Vlhký obklad - Zmírňuje bolesti při křečových žilách. Namočte gázu do odvaru z usušené natě a přikládejte na bolestivé žíly.

Sedací koupel - Přibližně 100g sušeného řebříčku (nadzemní části) nechte přes noc vyluhovat ve studené vodě. Následující den výluh zahřejte na bod varu a přidejte do koupele. Po opětovném zahřátí lze vodu použít vícekrát. Sedací koupel je ideální při ženských potížích.
 
 
Upozornění

Vnitřně požitý řebříček ve větších množstvích může u citlivějších lidí vyvolat alergické reakce na pokožce. Rostlina je uterotonikum, proto se nedoporučuje ženám v těhotenství.
 

Čtěte také:

Léčivé rostliny v dubnu – Pampeliška lékařská

Léčivé rostliny v březnu - Podběl lékařský

Léčivé byliny v říjnu - Kostival lékařský

Léčivé byliny v září - Kopřiva dvoudomá

Ukrývá bylinný přípravek amerických Indiánů lék na rakovinu? (část 2.)