20120510_aktivista
Aktivisté v Hongkongu drží transparenty na podporu Čchena Kuang-čchenga a aktivistky za lidská práva Che Pchej-žung, která mu pomohla utéct z domácího vězení, 4. května. (Laurent Fievet/AFP/GettyImages)

 

Po sedmi dnech od zadržení veřejnou bezpečností sdělila tisku učitelka angličtiny paní Che Pchej-žung další podrobnosti o dramatickém útěku slepého čínského advokáta z jeho domácího vězení.

Právník Čchena Kuang-čcheng byl odsouzen v roce 2006 ke čtyřem letům odnětí svobody, ovšem hned po propuštění v roce 2010 byl až donedávna nucen pobývat ve svém domě, bez přístupu k telefonu a pod neustálým dohledem. Více o případu…

Paní Che oznámila přes Twitter, že se vrátila domů 4. května. O tři dny později mluvila s televizí New Tang Dynasty (NTD) přes Skype a poskytla jí podrobnosti o odvážném Čchenovu útěku na americké velvyslanectví v Pekingu, který společně podnikli 22. dubna 2012.

Čtyřicetiletá paní Che Pchej-žung NTD odhalila, že celou akci plánovali téměř jeden rok, než se podařilo odvézt jej z domácího vězení v Dongshigu v provincii Šan-tung. Poté, co se podařilo Čchena odvézt z vesnice, obdržela email od jeho rodiny: "pták vylétl z klece". Následně slepého Čchena vyzvedla a odvezla ho svým vozem do Pekingu na velvyslanectví USA.

„O útěk usiloval on sám," říká paní Che. „Čchen se musel prvních 17 hodin spoléhat výlučně sám na sebe, nebyl tam nikdo, kdo by mu pomohl."

„Jednou se Čchen schoval v chlívku, jindy zase v polích. Také přelezl mnoho zdí. Neměl s sebou nic k jídlu ani k pití. Je to útěk ve stylu Vykoupení z věznice Shawshank," uvedla paní Che s odkazem na snímek režiséra Franka Darabonta, v němž hlavní hrdina podstoupí odvážný a komplikovaný útěk z vězení.

Záchranná akce se také setkala s nějakými nezdary včetně prázdné pneumatiky, odbočení na špatnou cestu, nenalezení Čchena, a dokonce se v jednu chvíli ztratil i samotný Čchen, uvedla paní Che Pchej-žung v rozhovoru pro Hlas Ameriky (Voice of America).

Poté jej převezla k jinému aktivistovi, který mu pomohl dostat se na velvyslanectví USA, jeho identitu ale z bezpečnostních důvodů neodhalila.

Paní Che odmítla komentovat jeho současné plány a otázku, zda opustí Čínu nebo zůstane. "Nechci komentovat žádné konkrétní věci. Mysleli jsme, že je nemožné, aby opustil vesnici, ale on už uprchl. Musíme věřit v zázraky, nic není nemožné!"

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Slepý bojovník za lidská práva v Číně se obrací na Wen Ťia-paa – úplný text video-dopisu

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k odstranění policejního ředitele

Čína: Byli zatčeni další členové rodiny slepého právníka, jeho žena vypovídá o policejním zastrašování

Čínská policie uspořádala hon na ty, kdo pomáhali uprchnout slepému právníkovi

Slepého právníka hlídají v nemocnici stovky policistů

Čínské ministerstvo zahraničí říká, že aktivista Čchen Kuang-čcheng může požádat o pas

Jak hraje čínský režim v případě Čchen Kuang-čchenga

Slepý čínský právník chce i s rodinou ven ze země, obává se o svou bezpečnost

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)