Slepý lidsko-právní aktivista a advokát Čchen Kuang-čcheng se stal mezinárodně sledovanou osobou

20120508_cchen
Policie nese demonstranta u nemocnice Čchao-jang v Pekingu, kde se léčí čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng kvůli zraněné noze, 4. května. Mnozí aktivisté, kteří se pokusili navštívit Čchena, byli zatčeni. (AFP/GettyImages)


Krátká retrospektiva nedávných událostí

Poté, co se Čchenu Kuang-čchengovi s pomocí přátel podařilo uniknout na americké velvyslanectví v Pekingu, jednaly Spojené státy s čínským režimem o jeho případu a zvažovaly poskytnutí azylu.

Čchen Kuang-čcheng se nakonec rozhodl zůstat v Číně, opustil ochrannou střechu amerického velvyslanectví a nechal se odvézt do jedné z pekingských nemocnic.

Svoje rozhodnutí však následně změnil a oznámil, že chce odcestovat do USA. Má se za to, že Čchen původně dostal slib, že všechna jeho přání budou splněna, nicméně po odchodu z americké ambasády a po diskuzi s manželkou a přáteli změnil názor. Zjistil totiž, že úřady po jeho nedávném útěku špatně zacházely s jeho ženou a zorganizovaly razii v místě jeho bydliště proti všem, kteří mu pomáhali v útěku.

Aktivista také západním médiím sdělil, že mu čínské orgány zabránily v setkání s pracovníky amerického velvyslanectví a začínají couvat od svých slibů. Proto má nyní obavu o svůj život a už dál nechce v zemi zůstat.


Pod dohledem čtyř set policistů

Po jeho převozu do nemocnice je obklopen stovkami policistů, kteří hlídají celou oblast a kontrolují pohyb každého, kdo by chtěl vstoupit do nemocnice a setkat se s ním. Masivní bezpečnostní opatření má pravděpodobně na svědomí policejní šéf Čou Jung-kchang, jehož post se ve světle posledních událostí, a také kvůli Čchenovu případu, značně otřásá.

Podle výpovědi jednoho ze zaměstnanců nemocnice Čchao-jang v Pekingu je okolo a také uvnitř budovy rozmístěno na čtyři sta policistů. Čchen je v nemocnici hospitalizován kvůli zranění nohy, které utrpěl během útěku na americké velvyslanectví v Pekingu.

Mnozí aktivisté, kteří jej přišli navštívit, byli zatčeni.

Pekingská právní aktivistka Ťü Chung-i řekla Velké Epoše, že když se 4. května pokoušela navštívit Čchena v nemocnici, již tam za ním přišlo okolo sta lidí, kteří na místě čekali, aby jej mohli navštívit. Policie všem nařídila, aby zapsali svá jména a nastoupili do policejních vozů.

Ťü Chung-i však policistům ukázala svoje zdravotní záznamy a řekla, že jde do nemocnice na prohlídku, díky čemuž se dostala dovnitř. Paní Ťü také viděla, jak poblíž nemocnice čekali pod dohledem policie novináři, kteří přišli pravděpodobně udělat rozhovor s Čchenem.

Aktivistka dále uvedla, že prošla každé patro nemocnice, ale nikde neobjevila Čchenův pokoj, předpokládá však, že je ubytován v prvním patře, protože tam postávalo mnoho policistů oblečených v civilu.

Aktivistka za lidská práva Ning Ťin-sia z Tchien-ťinu prozradila Velké Epoše, že její skupina devíti lidí byla zastavena policisty oblečenými v civilu v pátek ráno ještě předtím, než dorazili do nemocnice.

Poté na místo přišli uniformovaní policisté, zapsali si jejich jména a přinutili je nastoupit do policejního vozu. Následně byli převezeni na policejní stanici v San-li-tchunu a všichni uzamčeni do cely o ploše deset metrů čtverečních a bylo s nimi zacházeno jako s těžkými kriminálníky, uvedla paní Ning. Později byli převezeni do záchytného centra, aby si je zde vyzvednuli styční úředníci ze zastupitelství jejich rodných měst v Pekingu.

20120508_cchen2
Policie oslovuje ženu u nemocnice, kde se léčí právník. Žena vyjadřuje nespokojenost s čínským režimem ohledně zacházení s žadateli o návštěvu Čchena, 5. května. (Ed Jones/AFP/GettyImages)


Velké náklady na ochranu státu před slepým právníkem

Do ostrahy slepého Čchena byly investovány velké sumy peněz, což bylo prováděno ve jménu „udržování stability“.

Aktivistka za lidská práva Ning Ťin-sia uvedla, že pro sledování Čchena byli v jeho rodném městě najati pouze místní úředníci, ale v Pekingu se od akce zapojili policejní důstojníci, což znamená i větší náklady.

Podle pracovníka nemocnice bylo v okolí a uvnitř nemocnice od chvíle, co Čchena přijali, rozmístěno více než čtyři sta uniformovaných a tajných (v civilu) policistů.

Další náklady padly na uvězňování a převozy Čchenových podporovatelů.


Čína je jedno velké vězení, říkají aktivisté

Jeden z čínských lidsko-právních aktivistů uvedl, že lidsko-právní aktivisté, stěžovatelé nebo disidenti, kteří opustí vězení, jsou následně uvězněni na místě, kam přijdou, ať už jsou to nemocnice nebo jejich domovy.

Podle aktivistů je - s výjimkou amerického velvyslanectví - celá Čína jedním velkým vězením a hlavním věznitelem je Výbor pro politické a právní záležitosti (VPPZ), v jehož čele stojí člen Stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang. Tento výbor dohlíží na veškeré vnitrostátní složky a úřady, které mají na starosti uplatňování práva (policie, soudy, prokuratury, ministerstva, pracovní tábory, vojenská policie atp.).

Čínský sloupkař Velké Epochy Čang Tchien-liang řekl v rozhovoru ze 4. května, že situace, ve které se nachází Čchen Kuang-čcheng, jasně ukazuje, jak VPPZ jedná za hranicemi zákona s použitím velkých fondů a lidské síly za účelem jeho likvidace. Což samozřejmě také ukazuje, jak režim používá státní zdroje na utlačování občanů.

„Mohou být ignorovány čínské zákony, nerespektovány dohody s ústřední vládou, přehlížena odhalení mezinárodních médií a vyvíjen obrovský diplomatický tlak na Obamu, a to všechno jen proto, aby podle vlastní vůle pronásledovali zdravotně postiženého slepce," řekl Čang Tchien-liang. „Domácí šéf bezpečnosti Čou Jung-kchang je tím, kdo to všechno organizuje," dodal Čang.

20120508_cchen3
Bezpečnostní policie zabraňuje novinářům ve vstupu do nemocnice, kde se léčí právník, 2. května. (AFP/GettyImages)

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Slepý bojovník za lidská práva v Číně se obrací na Wen Ťia-paa – úplný text video-dopisu

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k odstranění policejního ředitele

Čína: Byli zatčeni další členové rodiny slepého právníka, jeho žena vypovídá o policejním zastrašování

Čínské ministerstvo zahraničí říká, že aktivista Čchen Kuang-čcheng může požádat o pas

Jak hraje čínský režim v případě Čchen Kuang-čchenga

Slepý čínský právník chce i s rodinou ven ze země, obává se o svou bezpečnost

Čínská policie uspořádala hon na ty, kdo pomáhali uprchnout slepému právníkovi

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)