Jednalo se o testování takzvaného
Jednalo se o testování takzvaného "kill switch" (smrtícího vypínače), který byl použit v Egyptě k odříznutí celé země od zbytku světa, v případě vážných politických nepokojů? (Mataparda/ flickr.com)

12. dubna se čínští občané nebyli schopni více než hodinu připojit na zahraniční webové stránky, zatímco uživatelé v několika zahraničních zemích měli naopak problémy s připojením k čínským webovým stránkám.

Protože čínský režim nevydal ke vzniklé situaci žádné vyjádření, začali internetoví uživatelé spekulovat on-line o teorii, že se jednalo o testování takzvaného "kill switch" (smrtícího vypínače), který by mohl odříznout celou zemi od zbytku světa v případě vážných politických nepokojů.

Výpadek se udál 12. dubna kolem 11.00 hodin.

Původní hypotézu, že výpadek internetu způsobilo nedávné zemětřesení v Indonésii, které mohlo zapříčinit poškození podmořských kabelů, vyvrátily společnosti China Telecom a China Unicom.

China Telecom je jednou ze dvou velkých státních podniků podobně jako China Unicom, která je zodpovědná za hardwareovou základnu čínského internetu.

Obě společnosti také sdělily zahraničním novinářům, že jejich sítě výpadky nezaznamenaly.

Myšlenku internetového "kill switch" se pokoušeli zrealizovat také jiné autoritářské režimy. Například v lednu 2011 byl vypojen internet uprostřed politických nepokojů v Egyptě, které v konečném důsledku vedly ke změně režimu.

Írán vytváří mimořádný plán na odříznutí země od globálního internetu a vytvoření národního intranetového systému.

Čtěte také:

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Moderní čínské hry (ilustrace)

Evropský parlament pochválil televizi NTD za svobodné vysílání do Číny (video)

Twitter oznámil záměr zavést cenzuru, čínští uživatelé protestují (video)