Alfonse Muchu proslavil téměř přes noc plakát z roku 1894, který vytvořil na zakázku pro tehdy nejslavnější herečku té doby Sarah Bernhardt.

Na první jarní den se v Mahlerově domě v Jihlavě otevřela výstava vzácných secesních plakátů Alfonse Muchy. (Volné dílo)
Na první jarní den se v Mahlerově domě v Jihlavě otevřela výstava vzácných secesních plakátů Alfonse Muchy. (Volné dílo)

Vysočina, 21. března 2012 - Na první jarní den se v Mahlerově domě v Jihlavě otevřela výstava vzácných secesních plakátů Alfonse Muchy, na jejíž vernisáži promluvily významné osobnosti z vedení města.

Výstava vznikla na základě spolupráce statutárního města Jihlavy se Západočeským muzeem v Plzni, které má díla ve sbírce od konce 19. století. Plzeňské muzeum plakáty pořídilo k příležitosti výstavy, kterou pořádalo v roce 1898.

Aflons Mucha (1860-1939) byl významným českým malířem a designérem, který se stal nejtypičtějším přestavitelem stylu Art Nouveau neboli secese. Secese přinesla ve své době příjemné uvolnění, především v oblékání, kdy poskytla možnost zdůraznit zejména ženskou krásu, a potlačit případné nedostatky.

Výrazným symbolem secesního umění byla především dokonalá kresba a příjemné pastelové tóny v barvách.  Charakteristickým projevem byl dále oblouk, elipsa, dlouhé zvlněné čáry, ornamentálnost a jemné propracované doplňky.   Někdy umělec kreslil také podle fotografie.

Alfonse Muchu proslavil téměř přes noc plakát z roku 1894, který vytvořil na zakázku pro tehdy nejslavnější herečku té doby Sarah Bernhardt. Svým všestranným nadáním zasahoval do různých uměleckých oborů. Navrhoval kostýmy, jevištní dekorace, obaly knih, šperky, nábytek, ale i již zmíněné plakáty. Byl také malířem, jehož symbolické obrazy jsou dnes snad stejně známé jako jeho tisky.

Alfons Mucha byl velkým vlastencem, a proto nelze opomenout jeho cyklus velkoformátových pláten - Slovanskou epopej, kterou tvořil celých 18 let svého života.

Po krátkém úvodu primátora Jaroslava Vymazala řekla pár zasvěcených slov paní Irena Fila Wagnerová, akademická malířka. Na závěr projevila přání, aby se alespoň kousek secese vrátil do dnešní doby, zejména v tom, aby žena byla respektována „jako květina“ a muži byli znovu opět kavalíry.

 

Výstava bude přístupná od 21. března do 3. června 2012 v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě ve Znojemské ulici:

březen: úterý – sobota, 10:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00 hodin

duben: úterý – neděle, 10:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00 hodin

 

Více informací na: www.facebook.com/mahler.jihlava a www.mahler.cz