20120310_podbel
Podběl lékařský. (Wikimedia Commons/Andreas Trepte)

Podběl lékařský se objevuje již v brzy na jaře, na rumištích, vlhkých místech nebo v okolí sídlišť.

Objevení jeho léčivých účinků má kořeny v antickém Řecku, kde ho lékař Discorides doporučoval kouřit při kašli a astmatu. Latinský název také naznačuje jeho využití. Skládá se ze dvou slov, tussis - kašel a ago - hnát, což tedy lze přeložit jako "Vymítač kašle". I dnes mnoho rostlinných cigaret obsahuje podběl. Jeho výtažky mají široké využití také v kosmetice jako přídavky do pleťových vod a krémů pro mastnou pleť. Na výrobu domácího léčiva se sbírají květy a listy.

 

Květy

Sbírají se ručně během prvních jarních dnů, kdy ještě nejsou zcela rozkvetlé, nejlépe v době oběda (kdy je ranní rosa zcela odpařena). Tehdy jsou pěkně rozvinuté a koncentrace aktivních látek je nejvyšší. Kvítka sušíme ve stínu a suchu, při teplotě do 35˚C. Nikdy ne déle než šest dnů, protože čím déle se suší, tím pravděpodobnější je ztráta barvy, chutě i vůně. Protože obsahují sliz a flavonoidy, jsou ideální k léčení hrudních onemocnění, jako bronchitida, suchý a úporný kašel, astma apod.

Můžete je použít několika způsoby:

  • výluh - při kašli a nachlazení
  • tinktura - při chronickém kašli
  • sirup - zvlhčuje při suchém kašli

 

Listy

Listy se sbírají v létě, protože se objevují až po odkvětu květních souborů. Odřezávají se jen mladé a zdravé listy. Jelikož jsou menší, sušíme je jednotlivě bez odtržení stonku. Ideálně usušené jsou na dotek křehké, ale ještě ne tak suché, aby se drobily na prach. Uskladňujte ve vzduchotěsné nádobě. Kromě využití při léčení kašle je možné čerstvé listy díky vysokému obsahu zinku přikládat na záněty kůže a chronické rány.

Způsoby použití: výluh, tinktura - při kašli a kataru

 

Vyzkoušejte

Maska - čerstvě natrhané listy rozmačkejte na kaši a přiložte na obličej. Nechte působit 15 - 20 minut. Listy a květy podbělu patří k nejlepším léčebným prostředkům na nečistou pleť. Obsahují téměř všechny látky a antiseptika vhodné k jejímu uzdravení. Třísloviny mají stahovací efekt, sliz slouží jako ochrana snadno se zapalující pokožky. Proto je maska vhodná na mastnou a uhrovitou pleť.

Inhalace - Připravíte ji zalitím jedné vrchovaté polévkové lžíce květů a listů vařící vodou, páru pak vdechujte pod ručníkem. Opakujte vícekrát za den.

Podbělová koupel - výluh z listů nebo květů přilijte do koupele

Čaj na uvolnění hlenu, koupel na nohy atd..

 

Související články:

Liečivé rastliny - úvod