20120310_zluty_cisar
Vnitřní příručka Žlutého císaře je starověký čínský spis o lékařství, ke kterému se lékaři čínské medicíny obracejí i dnes.

O léčbě rakoviny se psalo již ve starověku. Principy stojící za tradiční čínskou medicínou zahrnují jak tradiční čínskou hodnotu umírněnosti, tak aplikování vzájemného souladu.

Doktor Čou Li-čung je zakladatelem hongkongského Ústavu pro čínskou medicínu. Narodil se do rodiny lékařů čínské medicíny a od 70. let (20. století) se neúnavně věnuje výzkumu rakoviny a dalších nevyléčitelných chorob. Při svých léčeních aplikuje tradiční přípravky.

Onemocnět chorobou má co do činění s duševním stavem člověka, jeho životním stylem a mnoha dalšími otázkami,“ uvedl Dr. Čou a pokračuje: „Čínská medicína dává nemoc do spojitosti jak s vnitřními, tak vnějšími prvky. Vnitřní prvky jsou radost, zloba, starost, posedlost, zármutek, strach a zděšení, čemuž se v čínské medicíně říká 'sedm vnitřních citových poškození'. Vnější faktory jsou vítr, chlad, horko, vlhkost, suchost a oheň a jsou známy jako 'šest vnějších prvků'. Sem patří rovněž moderní patogeny, jako bakterie, viry a paraziti plus chemické a fyzikální pochody a další rizikové faktory.

Lékaři tradiční čínské medicíny často říkají: „Radost poškozuje srdce, zloba poškozuje játra, zármutek poškozuje plíce, úzkost poškozuje slezinu a strach poškozuje ledviny.“ Mluví o tom, jak emocionální stavy přímo poškozují vnitřní orgány. Dr. Čou říká: „Duševní stav člověka dokáže ovlivnit funkci jeho vnitřních orgánů, a tím ovlivnit i jeho imunitní systém.

Ve Vnitřní příručce Žlutého císaře stojí: „Čchi se musí vyčerpat, než se nashromáždí zlé síly.“ Dr. Čou vysvětluje: „Pokud člověku chybí poctivost, zlé síly zaútočí. Příčiny rakoviny jsou komplexní a  zahrnují vícero oblastí, avšak studie ukazují, že k mutaci genů vede snížená imunitní funkce. Mutace pramení z choroby a poškozené „esence počestnosti“. Obětmi rakoviny se zpravidla stávají senioři a neduživí lidé, ale dnes touto nemocí mohou trpět i mladí lidé. Pravděpodobně to souvisí s radiací, znečištěním vzduchu, chemickými jedy v potravě, nadměrným užíváním léků, stresem a dalšími faktory.

Čou se domnívá, že jakmile jsou někteří lidé diagnostikováni rakovinou, velmi znervózní a dostanou strach. Nemůžou jíst ani spát, a tím se jim zhoršuje imunitní systém, což následně způsobí smrt. Pokud se dostane sedm lidských citů do nerovnováhy, stav pacienta se nadále zhoršuje.

Většina pacientů zemře spíše na léčbu než na na samotné choroby. Podle Vnitřní příručky Žlutého císaře by si člověk neměl nic přehnaně hromadit ani odstraňovat, ale měl by přestat v okamžiku, kdy se odstraní většina problému, jinak bude trpět.

Když se léčí nádor v čínské medicíně, cílem je odstranit víc než jeho polovinu. Předávkování by mělo za následek poškození jak kladných, tak zlých sil v těle, a uhynout by nakonec mohly obě síly,“ objasňuje doktor Čou.

Od dávných věků až po současnost čínská medicína obhajuje soužití s nádory. Znamená to s nádorem žít a potlačovat jeho pokrok. Tento princip ilustruje starou čínskou filozofii,"  uvádí lékař a dává příklad pacienta, kterému byla v roce 1998 diagnostikována rakovina slinivky břišní. Tato osoba nicméně zemřela teprve nedávno. S rakovinou žil celých třináct let, což je nevídaný výsledek. Jak se mu to podařilo? Jeho jedinou léčbou bylo brát několikrát týdně přípravek čínské medicíny. Od roku 2007 do roku 2011 se jeho nádor zvětšil o jeden centimetr. Pacient byl schopný pracovat a cestovat jako normální zdravý člověk. To se na poli dnešního lékařství vidí zřídka. 

Ačkoliv má čínská medicína dlouhou historii úspěšné léčby rakoviny, služby jejích lékařů využívá na začátku nemoci jen malé množství pacientů. Obvykle přijdou až po operaci, chemoterapii nebo ozařování a čekají, až se rakovina dostane do pokročilého stádia.

Po několika desetiletích klinických studií přišel Dr. Čou k těmto závěrům: „Osmdesát procent úmrtí pacientů s rakovinou pramení z léčby nebo strachu. Mnoho pacientů je oslabených a jejich schopnost se sami vyléčit je po operačním zákroku, chemoterapii a ozařování v troskách. Dostanou se do depresí, a to jejich stav jenom zhorší.

Bez své spravedlivé energie  (tj. energie pramenící z poctivosti člověka, pozn. red.) nemůže přežít nikdo a bez ní se žádné zázraky nestanou. Lékařská péče se používá k doplnění spravedlivé energie a k regulování (zdravotního) stavu. Se spravedlivou energií budete žít. Bez ní zemřete. A to je ten velký princip tradiční čínské medicíny pocházející ze starých dob,“ pronáší Dr. Čou. 

Zdůrazňuje, že lidé mají instinkt žít, a proto bychom nikdy neměli přehlížet sebeléčivou sílu v našich tělech. Lékařské výzkumy ve světě ve skutečnosti objevily, že jedno procento pacientů s rakovinou se dokáže uzdravit samo bez jakékoliv léčby. Čou v uzdravovacím procesu zastává terapii mluvením, aby stimuloval živoucí sílu v těle pacienta.

Příliš silné imunitní funkce pro nás nejsou nezbytně lepší. Někteří lidé si myslí, že čím silnější imunitní systém je, tím lépe. „To je nesprávné pochopení. Mnoho lidských chorob, jako cukrovka, lupenka, revmatoidní artritida, hypertyreózní lupus a podobně pochází z abnormálních reakcí našeho imunitního systému."

Dr. Čou popisuje: „Tyto stavy se léčí těžko a všechny pochází ze zvýšené imunitní funkce. AIDS a rakovina pocházejí ze snížené imunitní funkce, ne z tzv. vylepšené imunity. Léčba je úpravou rovnováhy těla, ale medicína nemůže jít do extrémů. Když se léčba rakoviny provádí za pomoci metod, které jsou pro dobré i špatné síly zničující, nakonec uhyne všechno.

Čínská medicína zdůrazňuje rovnováhu jinu a jangu. Nejdřív ošetři hlavní příznaky a pak obnov normální fyziologický stav. Když je dost spravedlivé energie, imunitní systém se vrátí k normálu a choroba přirozeně zmizí.

zdroj: Kchan Čung Kuo

small_United_Kingdom

Čtěte také:

Čínští lékaři mívali nadpřirozené síly

Trvalé principy čínské medicíny

Čínská medicína: Neignorujte příznaky, mají nám říct, že něco není v pořádku

Pět prvků a lidské tělo

Příběhy z praxe čínské medicíny: Tisíckrát zčeřená ganlanská voda