Policejní šéf Čchung-čchingu náhle zmizel, žádal o azyl na americkém konzulátě

Kanadský premiér Stephen Harper se v Číně ocitl uprostřed stranického skandálu. (World Economic Forum - Remy Steinegger)Kanadský premiér Stephen Harper se v Číně ocitl uprostřed stranického skandálu. (World Economic Forum - Remy Steinegger)

Policejní šéf jednoho z největších čínských měst zmizel jen několik dnů před plánovaným sobotním setkáním kanadského premiéra Stephena Harpera se stranickým tajemníkem Čchung-čchingu, Po Si-lajem.

Čchung-čching teď zažívá politický skandál dalekosáhlých důsledků, když se Poova pravá ruka, policejní ředitel Wang Li-ťün, náhle vytratil a šušká se, že hledal azyl na americkém konzulátě v nedalekém Čcheng-tu.

Wang byl hlavní tváří Poovy protikriminální kampaně, která měla ve městě rozbít zločinecké gangy. Postupně se ovšem objevila obvinění, že kampaň byla spíše mířena na politické oponenty a naopak některým lidem se neopodstatněně vyhnula. Čínští komentátoři ji dokonce přirovnávali k nechvalně proslulé Kulturní revoluci.

Po stojí také za Hnutím rudých písní, při kterém komunistický vůdce města mobilizuje tisíce lidí, aby zpívaly staré revoluční (tzv. rudé) songy. Díky tomuto kroku se stal oblíbencem vedení strany v Pekingu a byl horkým kandidátem na pozici ve Stálém výboru politbyra Komunistické strany Číny, který zemi v podstatě řídí. Výbor dostane novou tvář letos na podzim, kdy odstoupí sedm z devíti jeho členů. Vysoké šance na postup se však po tomto nejnovějším skandálu, zdá se, rychle vytrácí.

Policejní ředitel Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)
Policejní ředitel Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)

Podle mikroblogu úřadu města Čchung-čchingu je Wang „přepracovaný a pod obrovským duševním stresem“ a „odešel na zdravotní léčení dovolenkového stylu“. Reportér deníku Southern Metropolis Daily, Wang Sing, však na svém blogu napsal, že podle policejního úředníka v Čcheng-tu hledal Wang Li- ťün azyl na americkém velvyslanectví, aby byl později zatčen a letecky přepraven do Pekingu. Americké ministerstvo zahraničí 8. února skutečně potvrdilo, že Wang „konzulát (v Čcheng-tu) navštívil, ale později z vlastní vůle odešel“. Žádost o azyl americké úřady odmítly komentovat.

Po Wangově zatčení se na internetu objevil dopis, který dnes už bývalý policejní ředitel napsal a kde varuje, že pokud se Po dostane k moci, „povede to k pohromě pro Čínu a katastrofě pro náš národ“, napsal server The Globe and Mail.

Stranický tajemník Čchung-čchingu, Po Si-laj. V pozadí je policejní ředitel Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)
Stranický tajemník Čchung-čchingu, Po Si-laj. V pozadí je policejní ředitel Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)

Profesor politických věd na Renmin University v Pekingu, Čang Ming, se podle výše zmiňovaného serveru domnívá, že Poova kariéra je nyní v troskách. „Je pro něj v podstatě nemožné vstoupit do Stálého výboru politbyra. (Wang) je symbolem čchungčchingského modelu. Byl jedním z hlavním členů Poova týmu. Čchungčchingský model se svými maoistickými symboly tím v podstatě zkrachoval.

Po byl jako bývalý ministr obchodu „uklizen“ do provinčního Čchung-čchingu svými nadřízenými v roce 2007. Podle uniklé americké depeše zveřejněné na Wikileaks tehdy neuspěl v boji o post vicepremiéra kvůli výrazné roli, kterou sehrál v pronásledování Falun Gongu a následným žalobám proti své osobě, které oběti perzekuce podaly v několika státech světa.

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Druhý nejvýše postavený člověk v Číně, navštíví v pondělí Bílý dům

Čínská vláda nabírá v Sin-ťiangu tisíce nových bezpečnostních sil

Čínský velvyslanec ve Velké Británii: Čína není komunistická země

Čínský funkcionář obviněný z mučení má přijet do Kanady, říká perzekvovaná skupina