Těžba mědi znečišťuje největší řeku v Ťiang-si (video). (sreenshot/ Televize NTD)
Těžba mědi znečišťuje největší řeku v Ťiang-si. (sreenshot/ Televize NTD)

Největší čínský producent mědi čelí obvinění ze znečištění vody, které má za následek zdravotní komplikace pro stovky tisíc lidí na východě provincie Ťiang-si. Podle místních obyvatel je toxická voda využívaná při těžbě mědi vypouštěna rovnou do největší místní řeky, odkud následně kontaminuje farmářskou půdu a prostřednictvím potravního řetězce se dostává až do těl místních lidí.

Řeka Le-an je zdrojem pitné vody pro 420 000 obyvatel Le-pchingu. Kromě toho je využívána k zavlažování a její vody napájejí také největší čínské sladkovodní jezero. Podle místních přitom vypouštějí měděné doly, vlastněné Ťiang-si Copper Group , odpadní látky z těžby přímo do řeky, čímž vážně poškozují životní prostředí.

„Vždycky jsme používali vodu ze studní, ale jedy z řeky teď pronikly i do nich. V posledních letech se situace zhoršila. Dřív byly v řece ryby, voda tam byla čistá, teď v ní není vůbec nic. Dokonce ani žádné vodní rostliny," uvedl obyvatel Le-pchingu Liu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Podle zprávy města Le-pching z roku 2010 znehodnotila kontaminovaná voda jen kolem jedné vesnice na 280 hektarů zemědělské půdy. Podle jiného místního obyvatele, také jménem Liu, způsobilo znečištění v celé oblasti prudký nárůst počtu nádorových onemocnění. Místní úřady nicméně celý problém zlehčují.

„Důl v Te-singu produkující toxický odpad už kontaminoval všechny vesnice podél řeky. Úřady vydaly povolení k provozu i závodům, které patří mezi silné znečišťovatele. Jediné, co je zajímá, je růst HDP. Mám přátele i příbuzné, kteří zemřeli na rakovinu, zemřel na ni i můj otec a dva strýcové. Je to opravdu ostudné a smutné," dodal pan Liu.

Za veškeré způsobené znečištění zaplatila podle agentury Sin-chua důlní společnost obyvatelům Le-pchingu odškodné 180 000 jüanů (tedy asi 560 000 korun). Na jednoho postiženého tak připadá odškodnění ve výši asi 3 koruny.

Související články:

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj

Do řeky Jang-c'-ťiang ročně proudí 33 miliard tun odpadních vod (video)

Čína: Jateční dobytek se pase na skládkách (video)