Protestující žena ve Wukanu odolává bití čínskou policií, 14. prosince 2011. (Screenshot/youtube.com)
Protestující žena ve Wukanu odolává bití čínskou policií, 14. prosince 2011. (Screenshot/youtube.com)

Vesničané z dvacetitisícové vesnice Wu-kchan v městském okrese Lu-feng v provincii Kuang-tung jsou nyní obklíčeni polovojenskými silami.

Důvodem se staly protesty proti korupci místních úředníků, vesničané požadují, aby vyšší úřady v Pekingu zjednaly nápravu.

Policie místo obklíčila 14. prosince, když obyvatelé vyhnali místní funkcionáře komunistické strany a zřídili si vlastní samovládu. Lidé začali stavět barikády a situace se ocitla na mrtvém bodě. Jeden z místních, pan Chen, Velké Epoše po telefonu sdělil, že vesničané, kteří teď žijí a pracují v jiných částech Číny, plánují protest nebo podání stížnosti v Pekingu, a to 21. prosince.

„Dvacet tisíc lidí z Wu-kchanu, které obklíčila policie, stojí tváří v tvář [otázce] přežití. Zastupuji všechny vesničany a vyzývám lidi napříč společností, aby přišli 21. prosince do Pekingu. Věřím, že se k tomuto spravedlivému činu připojí všichni Číňané a pomohou podpořit vesničany z Wukanu!" uvedl Chen.

Místní mezitím odpoledne 15. prosince svolali shromáždění, kde se skandovalo: „Pryč s korupcí!" a „Krvavé dluhy se musí splatit krví!"

Začátek sporu se datuje už od září, kdy si vesničané začali stěžovat na zábory půdy organizované obecními komunistickými funkcionáři. Podle stěžovatelů vesničané nedostali za půdu ani korunu, zatímco developeři už na zabraných pozemcích začali stavět. Protesty se nakonec dostaly až do nynějšího stavu, kdy násilí policie vyvolalo hněv davu, který začal ničit a převracet policejní auta a demolovat stranické budovy.

Političtí kádři byli z vesnice vyhnáni a místní si založili „Prozatimní vesnický výbor", který má na starosti vyjednávání s ozbrojenými silami a představiteli místní vlády. Do oblasti se sjela média, ale podle Chena jen následují lživou propagandu režimu.

Situace se začala vyhrocovat asi před týdnem, 9. prosince, kdy úřady města Lufeng nechaly pozatýkat pět zástupců vesnických organizací účastnících se na protestech. 11. prosince pak jeden z těchto zatčených, Süe Ťin-po (42let), zemřel ve vazbě, podle místních na následky mučení. Další pak byli nuceni podepsat „přiznání" k tomu, že spolupracovali s „cizími silami" a „podněcovali" místní obyvatele. Tyto fráze se ve stranické propagandě objevují v podobných situacích velmi často.

 

Video o začátcích protestů ve Wu-kchanu. Sestavil C. Custer z ChinaGeeks (komentář v angličtině).

 

Deník The Daily Telegraph informoval, že 11. prosince 2011 v 11 hodin večer zavolal pan Chuang, lu-fengský městský úředník, Xueho dceři, aby se jí vyptal na zdravotní historii jejího otce, což odůvodnil tím, že Süe byl přijat v kritickém stavu do nemocnice. Süeho žena a dcera se vzápětí do nemocnice vypravily, ale nebyl jim umožněn přístup k jeho tělu. Další informací od úředníků bylo sdělení, že do místní věznice byl Süe Ťin-po přijat v sedm hodin ráno 10. prosince a zemřel v 10 hodin dopoledne 11. prosince. Posléze bylo deseti příbuzným, včetně manželky a dcery, povoleno prohlédnout si Süeho tělo, ovšem nesměly jej vyfotografovat.

14. prosince vydaly úřady oznámení s tím, že výsledky pitvy ukázaly, že na těle Süe Ťin-poa „nebyly nalezeny žádné známky vnějších zranění". Rodina muže ovšem mluví o něčem jiném. Když si jeho tělo chtěli 12. prosince převézt domů, objevili, že má početné modřiny, zdeformovanou hlavu, napuchlou tvář, ruce byly bez nehtů a řada kostí byla zlámaných. Úřady jim tehdy odmítly tělo vydat.

Státní tisková agentura Sin-Chua oznámila, že Süe Ťin-po trpěl astmatem a srdečními problémy a zemřel na infarkt, přičemž vyšetřovatelé nenašli žádné důkazy týrání. Deník The Daily Telegraph informoval, že podle Ťin-povy nejstarší dcery Süe Ťien-wan nikdy žádné problémy se srdcem neměl.

Podle výpovědi jeho dcery bylo tělo otce „pokryto modřinami a tržnými ranami, obě nosní dírky byly špinavé od krve, palce byly zkrouceny dozadu a na zádech byla zvláště velká modřina". Süeho zeť Kao potvrdil, že jeho tělo viděl v márnice a že mělo „podlitiny na kolenou, krev na nose a zřejmě zlomené palce". Jeho oblečení bylo čisté, z čehož rodina soudí, že byl před mučením svlečen.

Smrt jednoho z nich vesničany rozhořčila. Na videu uploadovaném na Sina Weibo bylo vidět zástup více než deseti tisíc vesničanů, jak křičí: „krev za krev" a „vraťte tělo". Někteří plakali, jiní tahali reportéra za rukáv, aby jim pomohl. Místní představitelé komunistické strany oznámili, že zahájí vyšetřování odpovědného tajemníka strany. Na okraji vesnice čeká na pokyny vyšších míst mnoho příslušníků pořádkové policie.

Co se přihodí dál, zatím není jisté, ovšem předchozí zkušenosti nevyznívají příliš pozitivně. Asi hodinu cesty od Wu-kchanu leží obec Dongzhou. V roce 2005 tu úřady brutálně potlačily protesty, nechaly do účastníků střílet a několik desítek jich zabily. Podle zpráv příslušníci policie pak obcházeli zraněné neozbrojené oběti, které na místě zastřelili. Údajně také měli pálit těla zavražděných, aby se zbavili důkazů. Po incidentu následovala důkladná propaganda Komunistické strany Číny.

Článek byl aktualizován 19.12.2011

Celá událost na Wikipedii

Související články:

Čína: Komunistická strana uznala nároky vesničanů z Wu-kchanu za oprávněné

Nepokoje ve Wu-kchanu se rozšířily do Kuang-čou a na internet (video)

Zážitky z Číny: Pravý čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu

Zážitky z Číny: Tři bezpečáci proti jedné ženě - je na zemi a krvácí...

Pekingské úřady pronásledují samy sebe, aby ukázaly veřejnosti boj proti korupci (video)