20111120_JiangZiya
Ťiang C'-ja: Ctnostný a moudrý rádce království Čou. (Zona Yeh/The Epoch Times)

Ťiang C'-ja žil ve staré Číně přibližně před třemi tisíci lety, proslul jako moudrý rádce a válečný stratég krále Wena z království Čou.

Ve staré Číně tehdy vládla dynastie Šang v čele s císařem Čouem, jenž vládl všem královstvím na území Číny.

Dynastie Šang se toho času neustále zmítala ve válečném stavu. Když bylo Ťiang C'-jovi dvaatřicet let, odešel do hor, kde se věnoval zušlechťování těla a mysli podle školy taoismu, jedním z důvodů jeho odchodu do ústraní byla snaha vyhnout se válce. Studováním a životem podle učení taoismu dosáhl Ťiang C'-ja osobní proměny.

Po čtyřiceti letech z hory sestoupil, našel útočiště v domě svého přítele a pro svoji obživu prošel mnohá zaměstnání. Vyráběl bambusové košíky, mlel mouku, prodával na trhu dobytek, předpovídal lidem budoucnost a tak dále. Žádnou práci si však nedokázal udržet dlouho. Pokaždé, když začal něco nového, brzy zase skončil, a jeho žena se mu proto často smála.

Později našel práci mezi úředníky císaře Čoua z dynastie Šang. Císař Čou byl zlý krutovládce, který trávil mnoho času ve společnosti zlé konkubíny Ta-ťi, pitím alkoholu a hýřením majetku císařského dvora. Ťiang C'-ja dospěl k závěru, že se s vládou císaře Čoua blíží také konec jeho dynastie. Rozhodl se proto, že se společně se svojí ženou přestěhují do království Čou, kde vládl král Wen. Manželka s ním ale odejít nechtěla, protože měla za to, že je neschopný, a tak nakonec musel ze země uprchnout sám.

Každý den chodil rybařit k řece a chytat ryby na krátký prut s rovným háčkem bez návnady. Věřil, že král Wen jednou půjde okolo, a tak trpělivě čekal na svoji příležitost. Mnoho lidí se divilo, jestli může vůbec takto něco chytit, ale on vždy jen odvětil, že díky své trpělivosti nakonec dostane to, po čem touží. Uplynulo však několik let a Ťiang C'-jaovi bylo již téměř osmdesát let.

Tu se přihodilo, že jednoho dne kolem projížděl král, který byl právě se svojí družinou na lovecké výpravě. Když uviděl mudrce na břehu řeky, zastavil se a dal se s ním do řeči. Ťiang C'-ja mu povídá: „Svět nevlastní jen jeden člověk, ale lidé celého světa.“ Mudrc zastával názor, že by měl král mít vysoké morální chování a kultivovat ctnost, aby mohl vládnout ctností, ne silou. Jen když se dobře daří poddaným, může být panovník silný. Pokud se úředníci obohacují, zatímco obyčejní lidé zůstávají v chudobě, vládce dlouho nevydrží.

Na krále jeho názory na lidi a panovníka udělaly dojem, a tak Ťiang C'-jaa pozval na královský dvůr, kde dostal titul vojenského poradce a vrchního rádce.

Ve své pozici pomáhal nejen králi Wenovi, ale i jeho nástupci, králi Wuovi. S mudrcovou pomocí a za jeho přímé účasti se podařilo porazit vojska dynastie Šang, aby byla následně založena dynastie Čou, která trvala nejdéle ze všech čínských dynastií.

Poznámka: Dynastie Šhang je první čínskou dynastií o níž se dochovaly písemné záznamy, a to především záznamy věšteb na zvířecích kostech a krunýřích želv . Vládla v dnešní severovýchodní Číně v údolí řek Jang-c' a Žluté řeky přibližně od roku 1600 př. n. l. do roku 1027 př. n. l.

small_United_Kingdom

Čtěte také:

Příběhy ze staré Číny: Tetování na zádech generála Jüe Feje

Příběhy ze staré Číny: Král Wen vládne zemi ctností

Příběhy ze staré Číny: Pověst o Mulan