20111016_opal7

Opracovaný opál z Queenslandu. (Opals-On-Black.com/Flickr.com)

 

Staří Řekové si opálu vysoce cenili; skoro jako diamantu. Římané ho nazývali králem drahokamů, protože v sobě nese barvy ostatních drahých skvostů. Uznávali ho jako symbol čistoty a naděje. ,,Žádný jiný drahokam není svým vzhledem příjemnější očím,“ takto se nad drahým opálem rozplývá římský učenec a přírodovědec Plinius (23-79 nl). Římský filozof Julius Solinus ve svém díle Polyhistor zase popisuje opál jako záhadný kámen šedesáti barev se silnými magickými vlastnostmi.

 

Charakteristika opálu

 

Název opál pochází ze sanskrtu, ze slova „upala“, což v překladu znamená vzácný kámen. V řeckém pojetí „opallios“ znamená pozorování změny barvy. Opál na rozdíl od jiných kamenů netvoří krystaly, je to ztuhlá gelovitá hmota obsahující asi 10% vody.

20111016_opal6

Skutečně krásný černý opál, ze kterého se v budoucnosti budou dělat šperky. (Opals-On-Black.com/Flickr.com)

Zajímavostí je, že zahříváním se jeho barva může měnit a ztrátou vody se může změnit na křemen.Jediným evropským nalezištěm opálu s vyhlášenou kvalitou bylo dlouho východní Slovensko (Dubnické opálové doly), kde se těžil před 150 lety ve velkém množství. Hlavním a stálým producentem opálu je od 19. století Austrálie. Další známé lokality jsou v USA, Brazílii, Mexiku a v Jižní Africe.

 

Z dávné historie

Ve středověku se opál označoval jako ophthalmios (kámen oka) a používal se k léčbě očních onemocnění. Ženy blondýny nosily opálové náušnice či náhrdelníky, aby jim nezešedivěly vlasy.Jistá legenda mluví o tom jak Napoleon dal své Josefině opál s červenými záblesky, který nazval "hořící Trója", a požádal

 

"Opál přináší neštěstí" - negativní mýtus

20111016_opal8

Náušnice z opálu. (Opals-On-Black.com/Flickr.com)

Možná jste slyšeli, nebo se dočetli z historie, že opál přináší smůlu a neštěstí. Takové fámy se rozšířily po celém světě začátkem 19. století. Příčinou se stal román Waltera Scotta s názvem Anne Geierstein. Hlavní postava, paní Hermiona, nosila okouzlující opál ve vlasech. Podle její nálady se opál měnil. Když byla nazlobená, ohnivě červeně blikal, a naopak krásné zářil, když byla šťastná. Jednou se kámen pokropil kapkami svěcené vody a ztratil svou jiskru. V té době Hermiona onemocněla a kámen si vzala s sebou do postele. Na druhý den se zjistilo, že z klenotu zůstala jen hromada popela. Po tomto příběhu opál získal negativní reputaci skoro na celých 50 let a poptávka po něm poklesla až o 50%!

 

Barevnost a odrůdy opálu

Existují dvě odrůdy opálu: drahý opál, který se projevuje hrou duhových barev (opalizací). Vyskytuje se ve vícero barevných odstínech. Naproti tomu tzv. obyčejný opál bývá neprůhledný a neprojevuje opalizaci.

Podle barvy dále známe několik odrůd opálů, jako např. bílý opál, černý opál, ohnivý opál (s červenými záblesky), girasol (průsvitný), huspeninový opál (modrosivý a modrý), harlekýnový opál (průsvitný), kamenný opál (modrá barva), stromový opál (prosvítají v něm rozvětvené kresby) nebo gejzír (našedlý, zemitý) atd..

Existuje i odrůda opálu nazývaná hydrofán, která se vyznačuje schopností absorbovat tekutiny a tím se stane průsvitným. V minulosti mu evropští cestovatelé dali výstižný název "hadí kámen indických fakírů".

Opál - mystické a léčivé vlastnosti

20111016_opal3

Opál. (Opals-On-Black.com/Flickr.com)

Podle astrologie opál přináší štěstí lidem narozeným ve znamení Rak, Váhy, Ryby a Štír. Zároveň velmi pozitivně ovlivňuje lidi narozené v říjnu. Pojmenování "kámen šťastných snů a proměn" vyplývá z jeho vnitřní skryté energie. Tento barevný kámen pozitivně působí na udržování metabolismu v rovnováze. Údajně také zlepšuje zrak a pomáhá při různých infekcích, poruchách ledvin, depresích, trávení a nádorových onemocněních.

Opál je velmi citlivý na slunce, teplo a náhlé změny teplot, které mohou způsobit popraskání. Čistíme jej pod proudem vlažné vody. Nejlépe se dobije v noci, když je měsíc v úplňku.

 

Čtěte také:

Drahokamy - úvod

Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie