20111012_drahokam

Prsten Shalimar vytvářel indický designér Nirav Modi více než rok. Stojí dva miliony dolarů a je osazen 1,25karátovým diamantem obklopeným vykládanými bílými a růžovými diamanty. (Se svolením Argyle Diamond Mine)

 

Argylské růžové diamanty jsou jedny z nejexkluzivnějších drahokamů na světě a jako takové jsou obvykle rezervované pro lidi, jako je dánská princezna Mary, Nicole Kidmanová nebo Jennifer Lopezová, která má stále 6,5karátový růžový diamant v zásnubním prstenu od Bena Afflecka.

Růžové diamanty jsou extrémně vzácné. Jejich hodnota je dvacetkrát vyšší než u bílých diamantů. Do oběhu se jich formou tendru dostane asi jen 50 kusů ročně. Podle mluvčí společnosti Argyle Pink Diamonds, Josephine Archerové, se tyto drahé kameny staly investičním artiklem, který se momentálně považuje za nejkoncentrovanější formu bohatství na mezinárodních trzích.

„Opravdu zde mluvíme o nejlimitovanějším produktu světa,“ sdělila Archerová Velké Epoše. Na výročních aukcích se scházejí ti nejvyhlášenější klenotníci, obchodníci s diamanty a investoři, kteří o tuto vzácnost soutěží.

 

Proč ta výjimečnost?

Růžové diamanty se nachází v odlehlé a drsné Kimberley, oblasti v severozápadní Austrálii. Právě odsud, z dolu Argyle Diamond, pochází 90 procent světové produkce těchto unikátních drahokamů.

Argylské růžové diamanty se podílejí na celosvětové produkci pouze jednou desetinou procenta. To ale není jediný důvod, proč jsou tak vzácné a přitažlivé. Nikdo přesně neví, co těmto drahokamům dává jejich záhadnou barvu. Barva většiny diamantů pochází ze stopových prvků ve skále, ale u růžových diamantů tomu tak není. Nejrozšířenější teorie se vztahuje ke způsobu vzniku drahokamů. Růžové diamanty pocházejí z jedněch z nejstarších odkrytých hornin na světě a vytváří se při větším působení tlaku než bílé diamanty.

20111012_drahokam2

Odlehlá oblast severozápadní Austrálie – Kimberley. „Diamanty jsou za těmi skálami!“ (Se svolením Wala Reinharta)

Většina geologů věří, že intenzita tlaku mění strukturu diamantu, vytvářejíc jinou krystalovou mřížku, která láme světlo na dolním konci duhového spektra. „Takže dostanete tyto nádherné růžové a fialové barvy, modré a purpurové a na konci tohoto spektra také červené, což jsou ty nejvzácnější barvy v přírodě,“ vysvětlila Archerová.

Růžové diamanty jsou také mnohem tvrdší než ty ostatní a jejich vybroušení vyžaduje ruku specialisty.

 

Objevení naleziště Argyle


„Mluvíme tady o 300 tisících čtverečných kilometrech. Během deseti let, které nás vedly k Argyle, jsme sesbírali 15 tisíc vzorků, pokaždé s použitím vrtulníku. Je to velmi nákladné, protože je to území je hodně odlehlé,“
prohlásil Atkinson.Argyle je jedno z nejbohatších nalezišť diamantů na světě. Najít ho nebylo vůbec lehké. Prohledány byly tisíce čtverečných kilometrů červené a hnědé země pokrývající zbytky miliony let starého vulkánu, ale geolog Warren Atkinson vytrval. Domníval se, že diamanty by tam měly být, ale netušil, že bude muset vynaložit deset let svého života, aby je našel, ani to, že to bude tak vytyčující okamžik pro něj i celý průmysl.

20111012_drahokam3

Trojce růžových diamantů ve tvaru srdce z řady Argyle Semper tvoří vzácnou nabídku. Každý rok se na veřejné aukci společnosti Argyle Pink Diamonds prodá pouze 50 takovýchto kousků. (Se svolením Argyle Diamond Mine)

Průlom přišel v roce 1979. Atkinson a jeho tým sesbírali tři vzorky půdy vzdálené mezi sebou pět až deset kilometrů. V prvním vzorku byly nalezeny dva diamanty, v tom druhém tři a třetí vzorek ukrýval pět drahých kamenů. Něco takového bylo doslova neslýchané a tak se Atkinson vybral zpět na „místo činu“.

„Překračoval jsem mraveniště a na jeho povrchu byl usazený diamant,“ vzpomíná geolog. Nejenom, že stál na vrcholu nejbohatšího diamantového naleziště světa, ale nevědomky v té době také objevil pole nejvzácnějších diamantů na této planetě – růžových diamantů.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Král drahokamů - diamant

Drahokamy - úvod