20100511-cina-internet
Internetová kavárna v Číně (TimYang.net/ flickr.com)

Nevládní organizace Reportéři bez hranic nedávno zveřejnila seznam metod, které Komunistická strana Číny používá ke kontrole internetu v zemi.

Techniky zahrnují kybernetické útoky, nucení internetových kaváren zakoupit drahý software nebo se odpojit od webu, plánování cenzurního programu pro děti, zavírání blogových účtů neposlušných uživatelů, "sekýrování" soukromého sektoru a zatýkaní internetových aktivistů.

Zpráva uvádí první důkaz o tom, že do kybernetické války je zapojena i čínská armáda. O případu poprvé informovala Velká Epocha a nachází se v dokumentu čínské státní televize CCTV ze 17. července. Objevil se tu krátký záběr na počítačovou obrazovku vojenské univerzity, na které stojí tlačítko „Vyber cíl útoku" a rozklikávací pole s možnými cíli. Všechny z nich byly webové stránky Falun Gongu.

Internetové kavárny v Číně si teď musí zvolit mezi zaplacením částky v přepočtu přibližně 60 tisíc korun, což je cena za silně cenzurovaný internet anebo se přeměnit na běžnou kavárnu bez možnosti připojení na síť.

Letos došlo k zatčení několika internetových uživatelů včetně Hu Diho, který zmizel v březnu. Navzdory tomu, že je naprosto duševně zdravý, režim ho zavřel do psychiatrické léčebny. Jde o jeden ze způsobů, které vláda k utišení disidentů používá.

Právník Liu Shihui byl zbit, zatčen a navíc deportovali jeho ženu původem z Vietnamu za to, že na Twitteru uveřejnil komentář o Jasmínové revoluci. Další dva internetoví aktivisté, Ding Mao a Chen Wei, jsou stále zadržováni.

Reportéři bez hranic vyzývají k propuštění všech uvězněných internetových aktivistů a připomínají, že Čína je na jejich seznamu nepřátel internetu.