Výzkumníci předpokládali, že myš, která je aktivní v noci, pocítí zvýšený strach ze světla, stejně tak jako lidé, kteří jsou aktivní přes den a obávají se tmy.  (flickr.com/Rob Ireton)
Výzkumníci předpokládali, že myš, která je aktivní v noci, pocítí zvýšený strach ze světla, stejně tak jako lidé, kteří jsou aktivní přes den a obávají se tmy.  (flickr.com/Rob Ireton)

Nedávná studie publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zkoumala vliv světla na strach a úzkost.

Biologové a psychologové obecně věří, že světlo ovlivňuje nálady a chování lidí stejně jako ovlivňuje činnost organismu.

Spoluautor studie Brian Wiltgen z Virginské univerzity v tiskovém prohlášení uvedl: „Světlo hraje důležitou roli ve formování srdečního tepu, v denním biorytmu, ve spánkovém rytmu, v zažívání, náladách a dalších tělesných pochodech."

Výzkumníci předpokládali, že myš, která je aktivní v noci, pocítí zvýšený strach ze světla, stejně tak jako lidé, kteří jsou aktivní přes den a obávají se tmy.

Ve studii vědci vedli myši k tomu, aby si spojovali minutu dlouhý tón s elektrickým šokem tím, že vždy po zaznění tónu dostaly elektrický šok.

Poté co si tuto asociaci utvořily, myši zkoprněly pokaždé, když uslyšely tón. Když vědci během testování daný tón pouštěli, činili tak v různých světelných intensitách. Tím zjistili, že myš se zarazí mnohem více, pokud je míra světla vysoká. 

„Ukázali jsme tím, že samotné světlo strach umocňovat nemusí, nicméně více světla zesílí přirozenou obavu,“ říká Wiltgen a dodává. „Mohlo by to být podobné s lidmi, kteří se naučí bát se víc potmě.“

 

small_United_Kingdom