Kopřiva dvoudomá. (wikimedia)
Kopřiva dvoudomá. (wikimedia)

Kopřiva dvoudomá je dalším typickým příkladem podceňované léčivé rostlinky. Možná se ještě dnes najdou lidé, kteří ji považují za těžko zvládnutelný plevel. A přitom její léčivé účinky jsou tak silné, že snadno nahradí různé léky v šuplíku. Za své rychlé rozmnožování vděčí tento užitečný plevel dlouhým plazivým kořenem.

Nejčastěji se s ní setkáme v houštinách, při plotech a na místech s vlhkou půdou. Charakteristickým pro kopřivu je „žahnutí“. Způsobují jej drobné rostlinné chloupky (trichómy), které když se zlomí, vypustí na místo dotyku kyselinu mravenčí, histamin a jiné látky. Výsledkem jsou pak dobře známé pálivé puchýře. V takových situacích je dobré potřít si popálené místo čerstvými listy šalvěje, rozmarýnu nebo máty. Pokud jste ve volné přírodě, nejlepší je použít listy šťovíku.

V posledních letních dnech by se na bylině měly objevovat malé žluté květy.

Historie rostliny nás odkazuje na Caesarova vojska, která se při příchodu do Británie vyzbrojila kromě mečů i kopřivami. Potírali a mrskali se jí, aby předešli chladu a vlhku. Tato metoda se mezi lidmi udržovala až donedávna jako prostředek proti artritidě a revmatismu. Dnes se bylina používá kromě medicíny i v kosmetice a kuchyni.

Jarní očišťující kúry z kopřivy dodávají člověku sílu a jsou účinné proti chorobám jater a žlučníku, sleziny, při žaludečních křečích nebo i při plicních chorobách.

Na léčebné účinky se sbírají mladé výhonky, ať už nať nebo listy, a to na jaře a počátkem podzimu při sečení. Na podzim je také možný sběr kořene byliny. Materiál se suší rychle na slunci se zachováním původní barvy. Podrobnější postupy sběru a sušení jsou popsány v prvním díle našeho seriálu Léčivé byliny - úvod.

 

Nať kopřivy

Její medicínské využití nabízí širokou paletu možností. V první řadě, neboť obsahuje kyselinu močovou, zmírňuje dnu, revmatismus a artritidu. Výluh také vyrovnává nadbytečné menstruační krvácení. Rovněž pomáhá při poruchách močových cest, podporuje léčbu cukrovky, látkovou přeměnu a tvorbu krvinek. Nadzemní části obsahují velké množství vitaminu C, který pomáhá zajistit důkladné vstřebávání železa z rostliny do těla. Proto jsou dobrým tonikem při anémii.

V kosmetice se silný výluh kopřivové natě používá k oplachování vlasů, posiluje pokožku na hlavě a odstraňuje lupy. Vlasy zhoustnou, stanou se měkkými, lesklými a dobře se češou.


Díky vysokému obsahu tříslovin se čerstvá ředěná šťáva (1:15) používá k ošetřování vyrážek, na obklady a kloktání.Čerstvá nať se může zpracovat i technicky na čistý chlorofyl. Slouží jako přísada do kosmetických preparátů a mýdel.

Hospodyně by se měly do přírody pro kopřivu vybrat zavčas na jaře, aby z mladých lístků a stonků mohly připravit časnou jarní dušenou zeleninu, nebo z nich uvařit kopřivovou polévku.

Dokonce i pro zahrádkáře se najde její vhodné využití. Rostlinka je užitečným tekutým hnojivem, který vrací půdě dusík. Může se z ní vyrobit i tekutý kompostový aktivátor.   

 

Vyzkoušejte

Mytí hlavy - 8 až 10 plných hrstí čerstvé nebo vysušené kopřivy dáme do 5-litrového hrnce a na slabém plameni zahřejeme až na bod varu. Necháme 5 minut louhovat a můžeme použít.

Čaj - 1 plná čajová lžička na 1 / 4 litru vody se zalije vroucí vodou a nechá se vyluhovat.

Tinktura - účinná při artritických onemocněních, kožních vyrážkách a silném krvácení z dělohy. Usušené nadzemní části vložíme do nádoby s 38 až 40 procentním alkoholem a necháme 14 dní louhovat na slunném místě.

Obklad - gázu namočíme do tinktury a přikládáme na bolestivé artritické klouby a místa postižená dnou, vykloubením a pod.

 

Čtěte také:

Léčivé byliny v září - Jitrocel kopinatý

Léčivé byliny v říjnu - Kostival lékařský