Jde o první kontakt mezi Čchenovou domácností a okolním světem od 9. února – dopis popisující obtěžování a bití.

cina
Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití. Televize NTD)

Čchen Kuang-čcheng je slepý lidskoprávní aktivista z Číny. Stal se místním hrdinou, když u soudu obhajoval oběti nucených potratů v provincii Šan-tung.

Z vězení ho propustili v září 2010 poté, co si odpykal čtyřletý trest za „poškozování majetku a organizování davu k narušení dopravy.“ Obvinění se všeobecně považuje za smyšlené a mělo za účel odklidit disidenta z cesty. Od doby, kdy byl propuštěn, jsou Čchen a jeho rodina nuceni žít v domácím vězení.

9. února dostala americká organizace China Aid toto video zachycující 24hodinový dohled, pod kterým se aktivista a jeho rodina nacházejí. Nato následovaly čtyři měsíce naprostého ticha.

15. června dostala China Aid od Čchenovy ženy dopis, který byl ze země propašován. Dopis popisuje pronásledování rodiny, kterému je podrobena od doby, kdy bylo video zveřejněno:

„18. února 2011 se skupina 70-80 chlapů, vedená místopředsedou komunistické strany města Šuang-chou a policajty ze Státní bezpečnosti, vřítila branou do domu. Mlátili a mučili mého manžela Čchen Kuang-čchenga i mě více než dvě hodiny. Aniž by nám ukázali jakýkoliv právní dokument a všichni bez uniforem, vyrabovali téměř všechno, co jsme měli doma. Manžel a já jsme měli vážná zranění, přesto nás nenechali z domu odejít, abychom vyhledali lékařskou pomoc.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Bití pokračuje i dál a nyní je pod dohledem také Čchenova matka. Ani jejich dcera nemá dovoleno chodit do školy. Několikrát se také stalo, že jim nějací gauneři odstřihli elektřinu a na okna jim nainstalovali železné mříže"

Předseda China Aid, Bob Fu zveřejnil na YouTube k případu prohlášení: „Jsme hluboce znepokojeni. Zacházení s touto rodinou je naprostým porušováním nejenom čínských zákonů, ale rovněž překročením spodní hranice těch nejnižších morálních základů."

Organizace vyzvala západní vlády, aby naléhaly na čínský režim, aby dodržoval své vlastní zákony a respektoval základní práva občanů.

Časopis Time nominoval Čchena Kuang-čchenga jako jednoho ze „100 lidí, kteří formují náš svět“ za jeho odvahu postavit se místním úředníkům v případech nucených potratů.