Divizna velkokvětá. (wikimedia)
Divizna velkokvětá. (wikimedia)

Divizna velkokvětá je mohutná dvouletá bylina, která může narůst až do výšky dvou metrů. Její výjimečnost umocňují žluté, hustě rostoucí květy na konci stonku. Listy jsou výrazně plstnaté, až tak, že připomínají  jakousi přírodní formu plyšových  hraček. Rostlina roste v celé Evropě, na slunečních  svazích, skalách i úhořích. Patří mezi nejstarší léčivé rostliny na Zemi. V našich končinách ji lidé  nazývali „královská svíce“. Pro její  krásu a dekorativnost se kdysi pálila jako vosková svíčka či  pochodeň.


Pro sběr květů, listů nebo kořenů jsou nejvhodnější letní měsíce. V dobré půdě však může divizna vydržet až do konce podzimu. A přitom, každý kvítek kvete jen jeden jediný den. Večer je to poupě, které přes noc vykvete. Dopoledne je z něj velký žlutý květ, dokud ho odpolední slunce nepřehřeje a  pak se začne scvrkávat. Od antických dob až dodnes se bylinka používá jako lék na průdušky a plíce. Je schopna uvolnit hleny, léčit sliznici, zánět hrtanu atd.. Tradičně se užívala i při zhoubných chorobách, jako je tuberkulóza.

 

Květy

Sběr květů je nejúspěšnější za slunečného poledne, pokud se rychle usuší. Signálem kvality je pak svítivě žlutá barva drogy a krásná medová vůně. Svou léčivou sílu uplatňují zejména při neustupujícím kašli. Květiny příbuzného druhu, divizny malokvěté, se navíc používají na léčení ekzémů a pomáhají  léčit  rány. Nálev z nich může zvýraznit světlou barvu vlasů nebo naopak, tmavou mírně zesvětlit.

 

Listy

Velké čerstvé lze použít jako obklad při revmatických nebo svalových bolestech, na těžko se hojící rány, opuchliny či vředy. Kdysi se přidávaly do rostlinného tabáku, který účinkoval při astmatu a tuberkulóze. Na podobném principu také fungovalo indiánské probouzení z mdlob za pomoci kouře z listů divizny.


Upozornění: Droga je obecně neškodná, může se používat dlouhodobě, avšak při používání listů, plsť z nich může působit dráždivě. Stačí před použitím nálev dobře přecedit.

 

Vyzkoušejte

Odvar: Při chronickém kašli a zánětech hrdla vás může silný odvar rychle "postavit na nohy". Navíc, podporuje pocení, proto je užitečný při horečnatých nachlazeních spojených se silným kašlem. Dávkování je 50g (cca dvě a půl lžíce) na 500ml. Rostlinku přelijte horkou vodou, nechte spařit deset minut a přeceďte.


Sirup: Pokud trpíte silným chronickým kašlem, můžete vyzkoušet sirup z usušené divizny. Příprava je trošku delší, ale výsledek stojí za to. V pánvi zahřejte 500g (cca čtyři čajové šálky) odvaru nebo výluhu. Přidejte 500g medu, případně nerafinovaného cukru a míchejte, dokud se nerozpustí. Následně stačí směs nechat vychladnout v láhvi z tmavého skla. Důležité je, aby měla korkový uzávěr, protože při možné fermentaci sirupu šroubovací uzávěr exploduje.

 

Čtěte také:

Léčivé byliny v červnu - Bříza bělokorá

Léčivé byliny - úvod