hackeri2
Útoky hackerů se objevují čím dál častěji. V USA jim podlehla např. Sony, obří banka Citigroup nebo armádní dodavatelé Lockheed Martin a Northrop Grumman (foto americké ministerstvo obrany)
Britská tajná služba MI6 se nedávno nabourala do počítačové sítě Al-Káida a vyměnila tam návod na výrobu bomby za recept na cukroví. Akci se teď přezdívá „operace Košíček" (podle druhu cukroví). Změna byla provedena v online časopise Al-Káidy, který podporuje začínající teroristy-samouky.

Pozornost médií se upřela hlavně na samotný incident, nicméně přístup, který špióni použili, je zajímavým vodítkem o tom, jaký typ hackerů MI6 zaměstnává. A co víc, oni se u toho ještě i zasmáli. Namísto smazání dat nebo přeházení informací udělali něco, co mělo být k smíchu.

Tohle je zajímavý přístup a je typický pro běžné hackerské skupiny. Například spolek Anonymous Operations v rámci pomoci rebelům v Tunisku a Egyptě objednal velvyslanectvím těchto zemí ohromné množství pizzy. Další skupina, LulzSec, nedávno změnila web stránky serveru PBS, když na úvodní stránce změnila článek o WikiLeaks, který se hackerům nelíbil, a vyměnila ho za článek o rapperovi Tupacovi, který byl roku 1996 zastřelen. V článku se tvrdilo, že zpěvák stále žije na Novém Zélandě.

Jejich jednání docílilo toho, co mělo, a přitom metody, které použili, měly být zábavné. Pro hackery je běžné, že se dostanou dovnitř, udělají, co chtějí a pak se trošku pobaví. Nicméně fakt, že tohle provedla MI6, naznačuje, že si najali profesionální hackery zvenčí, kteří už svou práci dobře znají, namísto toho, aby trénovali vlastní lidi úplně od začátku.

Kybernetický útok byl vysoce efektivní i v jiném ohledu. Zatímco většina médií se soustředila na cukroví, o skutečné škodě - změně obsahu časopisu na nečitelnou změť - se téměř nemluvilo. Jinými slovy to z MI6 udělalo borce, zesměšnilo Al-Káidu a eliminovalo přespříliš vážné nebo kritické zprávy tisku. Humor tedy odstranil špatnou publicitu a vládní hackeři se z toho mohli hodně poučit.

Vlády se zpravidla snaží své počítačové útoky skrývat, dokonce i před lidmi, které napadají. Hackeři na druhou stranu rádi dávají svým obětem najevo, že byly napadeny. Možná, že právě tohle začne nový trend kybernetických válek, kdy se země nebudou pokoušet své skutky skrývat a ještě se v průběhu akce trochu pobaví.

small_United_Kingdom

Přečtěte si: