20110510_boston
Město budoucnosti podle Kevina Schopfera. (Screenshot/Televize NTD)

BOSTON, 3. května - ředitelka Human Rights Watch AsiaToto je letmý pohled na to, jak by mohl život ve městě vypadat v budoucnosti. Dostal jméno NOAH, plně udržitelné plovoucí obydlí, které může sloužit tisícům lidí. Tento nápad pochází od architekta Kevina Schopfera, který říká, že byl inspirován hurikánem Katrina, který zničil město New Orleans v roce 2005. Říká, že NOAH je příkladem takzvané arkologie, to znamená designu spojujícím principy architektury s ekologií.

„Začal jsem vážně uvažovat nad tím nápadem, jak by bylo možné zkombinovat arkologii a technologii plovoucích měst, jak by mohla vypadat? Jak by jen vypadala?" uvedl Kevin Schopfer z Schopferova sdružení. NOAH by byl postaven na plovoucím prámu na řece. Byl by postaven z udržitelného a recyklovaného materiálu a vybaven tisíci solárními panely a větrnými turbínami, které budou schopny generovat vlastní energii.

„To jste poháněn k vytvoření trvalé dokonalosti tak, jak jen můžete být a snažíte se myslet na to, jaký zvolíte materiál a jestli způsob, jakým jej použijete, je v souladu se životním prostředím," sdělil Schopfer. Schopfer používá stejné principy ve svém dalším projektu, který byl rovněž inspirován pohromou, koncepční obydlí, které nazývá Harvest City.

 

Video poskytla Televize NTD

 

V lednu 2010 zdevastovalo obrovské zemětřesení hlavní město Haiti, Port-au-Prince, přičemž usmrtilo více než 300.000 lidí a další milióny zanechalo bez domovů. Schopfer říká, že Harvest City bude plavat v zálivu Port-au-Prince a bude sloužit jako dočasný domov pro lidi bez přístřeší a zároveň jako centrum obchodu.

„V situaci, v jaké se Haiti nachází, to Haiti umožní trošku si oddechnout a nabídnout lidem útočiště, zatímco budou znovu vytvářet to, co bylo na pevnině. Vytváří to naprosto nový průmysl, tedy vytvořilo by průmysl současnosti, velmi bezpečný ráj, dalo by se říci, pro školy atd," dodal Schopfer.

Harvest City by bylo tři kilometry široké a zahrnovalo by zemědělskou část, obytné oblasti a obchody, všechno propojené průplavy. Stejně tak, jako NOAH, Harvest City by bylo založeno na udržitelnosti. Jeho design si žádá tvorbu čisté elektrické energie, depa na schraňování dešťové vody a továrny na odsolování vody, která se tak bude filtrovat pro farmaření a bežnou lidskou potřebu.

Schopferovy nápady se střetávají s různým hodnocením. Mnoho lidí tleská jeho designům na papíře, ale někteří kritici tvrdí, že jsou to spíše vědeckofantastické nápady. Schopfer ale věří, že taková samoudržitelná budoucnost, jakou představují jeho návrhy, nastane dříve, než se tito kritici nadějí.

Související články:

Dynamické věže - stavby nového tisíciletí