Vítání lunárního Nového Roku

Čína se připravuje na rok králíka. (NTD Television)
Čína se připravuje na rok králíka. (NTD Television)

Tím, že do začátku roku králíka (obecně se na západě užáví spíše pojem rok zajíce) zbývá už jen několik dní, jsou tito ušatí nosiči štěstí žádaným zbožím mezi čínskými komunitami po celém světě.

Kupující plní obchody a tržiště, jako je například toto v Pekingu a probírají se hromadami dekorací s králíky. Ale letos je to jiné - do domovů lidí si nacházejí svou cestu i opravdová zvířátka.

Výprodeje jsou v plném proudu, nicméně Chen Yuan, zaměstnankyně obchodu s králíky, říká, že za takovou velkou poptávku může nejen přicházející rok králíka. Především je to tím, že králíci jsou mnohem menší a přátelštější než tygr, který vládne čínskému horoskopu nyní.

„Jen málo lidí si kupuje králíka, protože se těší na příchod roku králíka. Lidé, kteří to dělají, představují jen malou část. Hlavním důvodem je to, že králíci jsou nenároční na péči. Například lidé, kteří často cestují za obchodem, si potrpí na chovatelství králíků. Navíc králíci jsou bezpečnější. Na rozdíl od psů, kteří mohou přenášet vzteklinu, anebo koček, které mohou být infikované různými bakteriemi," říká Chen Yuan, zaměstnankyně pekingského obchodu s králíky.

Chen říká, že každý den se prodá deset až patnáct králíků. Jejich ceny se pohybují v rozmezí od 350 do 850 čínských jüanů (což je asi 53 až 130 amerických dolarů).

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Nová majitelka králíka Yang Jun doufá, že péče o toto zvířátko přinese jejímu dítěti cenná ponaučení.

„Mám dítě, které má obzvláště rádo králíky. Rozhodla jsem se jednoho chovat, aby se mé dítě mohlo naučit starat se o něco a také aby si mělo s čím hrát. Ale trochu se bojím, že bude kousat," říká zákaznice slečna Yang Junová.

Nabídka králíků se neomezuje jen na chlupatou verzi, investoři v Pekingu houfně nakupují blýskavou verzi. Na tomto pekingském trhu stojí králíci z pravého zlata přibližně 350 čínských jüanů, což je přibližně 53 amerických dolarů za 100 gramů. Protože zlato je symbolem štěstí a bezpečných investicí, zlatý králík je ztělesněním obou těchto věcí.

„Vlastně to není jen pro mou společnost. Mnoho členů mé rodiny se narodilo v roce králíka. Doufám, že v tomto roce králíka budou mít spoustu štěstí," říká slečna Hanová, zákaznice obchodu se zlatem.

Lunární Nový Rok začíná tradičně tím, že mnoho Číňanů otevře peněženky a podílí se tak na značné části maloobchodního prodeje. Ten v Číně v roce 2009 dosahoval 1,8 trilionu amerických dolarů. Což dělalo roční nárůst 15,5 procent.

Za mořem se rovněž Taiwan připravuje na přivítání roku králíka. Festivalové tržnice v Taipei jsou zaplavené nakupujícími, kteří chtějí doslova ukousnout kousek z Nového roku.

Pro jiné je tento čas svátků časem zamyšlení a obdržení požehnání do Nového roku v místních chrámech.

Čínský Nový rok letos připadá na třetího února.