Čínské jezero Poyang: Bermudský trojúhelník Východu - satelitní snímek jezera. (NASA Landsat Image)
Čínské jezero Poyang: Bermudský trojúhelník Východu - satelitní snímek jezera. (NASA Landsat Image)

Hned několik velkých čínských médií přineslo v říjnu zprávu o nebezpečných vodách jezera Poyang, největšího sladkovodního jezera v Číně. Jezero Poyang je známo jako „Bermudský trojúhelník Východu".

Během 30 let, od počátku 60. let až do konce let osmdesátých, se v jeho vodách potopilo přes 200 lodí, zanechávajíc za sebou 1 600 pohřešovaných a 30 duševně chorých lidí.

Tento „Bermudský trojúhelník" se nachází v severní části jezera Poyang v kraji Duchang, provincii Jiagxi. Na nejsevernějším břehu jezera se nachází chrám Laoye. Podle toho místní pojmenovali vody blízko chrámu „vody chrámu Laoye".

Mezi pohřešovanými loděmi je i jedna o váze 2 tisíc tun. Je zdokumentováno, že 3. srpna 1985 mělo 13 lodí nehodu ve vodách chrámu Laoye. Záhadou je, že tyto lodě, i přes velkou snahu, nebyly doposud nalezeny.

 

Bouře může přijít kdykoli

Podle několika mediálních zpráv se mnoho místních rybářů modlí se zapálenými kadidly nebo dělají obřady před svou cestou do tamních vod.

Jednapadesátiletý Zhang Xiaojin rybaří ve vodách chrámu Laoye přes 20 let. „Bouře může přijít kdykoli," řekl Zhang. On i ostatní rybáři umí pozorně sledovat jakékoli menší změny na jezeře bez ohledu na to, jak daleko plují.

„Pamatuji si, že jednou v zimě roku 2001 jsme byli na jezeře a všechno bylo v pořádku, ale počasí se najednou změnilo. Vlny začaly být tak zuřivé, že se všechny lodě pokoušely doplout ke břehu," řekl médiím Wang Fangren, rybář s padesátiletými zkušenostmi v navigování.

„Konec jedné lodi s pískem se náhle potopil a celá loď šla ke dnu."

Podle Wanga se obvykle před příchodem velké bouře objeví nějaké ukazatele. Nicméně bouře ve vodách chrámu Laoye udeřila v mžiku oka. „Bouře trvala méně než 20 minut a vše se vrátilo do normálu, jako kdyby se to nikdy nestalo."

16. dubna 1945 se v tamních vodách potopila japonská loď. Nikdo z dvacetičlenné posádky nepřežil. Nato Japonci vyslali podvodní záchranný tým. Jeden z členů se vrátil, zbytek zmizel. Když ze sebe přeživší potápěč sundal neopren, byl vystrašený a krátce poté zešílel.

Později byla zorganizována záchranná mise, která trvala několik měsíců, ale nic se nenašlo a několik amerických potápěčů při ní zmizelo.

Han Lixian, obyvatel kraje Duchang, tvrdí, že roku 1977 postavili místní lidé tři hráze, z nichž jedna byla poblíž vod chrámu Laoye. Jednu noc se tato hráz, dlouhá 2 000 stop, široká 165 stop a 16 stop nad vodou, potopila bez jakéhokoliv zvuku.

 

„Zlý vítr"

Před nějakým čase se reportér z Jiangxi Daily vydal do vod v okolí chrámu Laoye s několika vědci. Když stál v chrámu Laoye, cítil vítr proudící z jihu na sever. Když se ale podíval na hladinu, hladina vody ukazovala na vítr proudící ze severu na jih. Zdálo se, že vítr vanul dvěma rozdílnými směry.

Mimoto, když foukal vítr, vodní tříšť na jezeře se nepohybovala rovně, ale ve tvaru převráceného „V". Rybáři se kvůli podivným větrům a vodní tříšti nedokázali dobře orientovat.

 

Lodě převržené bez vln či větru

Jenomže lidé věří, že to není zrádný vítr, co dělá tyto vody nebezpečnými. Jin, opat chrámu Laoye, tvrdí, že 5. března tohoto roku, za klidného slunečného dne, se zde převrhla tisícitunová loď. Nikdo neví, proč.

Podle místních to lze vysvětlit legendou. Když Zhu Yuanzhang, předek dynastie Yuan, vedl blízko jezera Poyang válku proti nepříteli jménem Chen Youliang, Zhu prohrával a ustoupil k břehu jezera. Na jezeře nebyla jediná loď, ale zjevila se obrovitá želva, která mu pomohla dostat se přes jezero.

Poté, co se Zhu stal císařem, učinil želvu generálem a postavil chrám Laoye poblíž jezera jako upomínku na ni. Místní věří, že její duch přivolává potíže na místní rybáře.

Místní expert řekl médiím, že zjistil, proč jsou tyto vody tak nebezpečné. "Infračervený obraz ukázal, že je pod vodami chrámu Layoe obrovská písčitá mělčina. Je asi 6 000 stop dlouhá a vede z východu na západ. Mělčina zadržuje tok vody a vytváří tím pod jezerem vodní vír. Je docela možné, že tento vír potápí lodě," uvádělo se ve zprávě.

Tato teorie nicméně nevysvětluje, proč nebyly potopené lodě doposud nalezeny.

Article in English