20100820_merkelova
Premiér Nečas na setkání s německou kancléřkou, 19. srpna, 2010 (Foto: vlada.cz)

Berlín, 19. srpna - Celá Evropa musí šetřit, shodli se český premiér a německá kancléřka Angela Merkelová při první oficiální návštěvě premiéra v Německu. Hlavními tématy na tomto setkání bylo zastavení zadlužování, energetická bezpečnost a dopravní infrastruktura. Nečas se setkal také s německým prezidentem Christianem Wulffem.

 

„Česká vláda i Spolková vláda Německa sdílí pohled na snižování veřejného zadlužení, na to, že se musí hospodařit velmi zodpovědně a že je naším klíčovým úkolem zastavit zadlužování i na evropské úrovni," sdělil po setkání Nečas. Žití na dluh by se v budoucnu tedy nemuselo vyplatit.

Tématem se okrajově také stala minulost česko-německých vztahů. Německá kancléřka také zmínila, že by měl do České republiky přijet bavorský premiér. „Má-li se taková návštěva uskutečnit, tak musí být pečlivě připravená a řeknu otevřeně: pokud by její základní vyznění bylo, vracíme se k minulosti, tak nic pozitivního našim vztahům nepřinese," dodal premiér.

Vstup do eurozóny je pro ČR druhořadý, tvrdí Nečas

Česká republika nedokáže nyní určit datum vstupu do eurozóny. Prioritou ČR je podle premiéra Petra Nečase zpřísňování fiskální politiky. Uvedl to včera německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Češi mohou přijetí eura oddalovat donekonečna

ČR se ve vstupní smlouvě EU k přijetí eura zavázala, v praxi to zatím tak nevypadá. Česko si původně stanovilo plán přijetí eura na rok 2010, z čehož poté sešlo.

Polský deník Puls Biznesu uvádí, že Česko a Polsko budou přijetí eura oddalovat zřejmě donekonečna a euro velmi pravděpodobně nepřijmou dříve než v roce 2019 a neočekává se, že se tak stane dříve než v roce 2015.

Podle ekonomických odborníků má Česko a Polsko z české koruny a ze zlotého totiž určité výhody, proto obě země do eurozóny spěchat nebudou. „Datum (vstupu do eurozóny) však v současnosti nemůžeme určit," uvedl Nečas. Průzkumy veřejného mínění také tento trend potvrzují. Více než polovina Čechů podle nich euro nechce.

Podle maastrichtských kritérií EU nesmí schodek veřejných financí zájemců o členství v eurozóně překročit 3 % HDP a celkový veřejný dluh musí kandidáti udržet pod hranicí 60 % HDP.

Český veřejný dluh činil loni 35,4 procenta HDP, což je o hodně méně než v EU, kde je průměr 73,6 procenta. V ČR tak byl dluh pátý nejnižší v celé EU. Rozpočtový schodek chce česká vláda na příští rok snížit na 4,8 procenta HDP z letošních 5,3 procenta.