Krávy v Yorkshire Dales na severovýchodě Anglie. Britský potravinářský úřad potvrdil, že maso ze tří klonovaných krav se dostalo do oběhu (Ondřej Horecký/Velká Epocha)
Krávy v Yorkshire Dales na severovýchodě Anglie. Britský potravinářský úřad potvrdil, že maso ze tří klonovaných krav se dostalo do oběhu (Ondřej Horecký/Velká Epocha)

Britský potravinářský úřad (Food Standards Agency; FSA) potvrdil po vyšetřování, že maso ze tří zvířat, jež byla potomky klonovaných krav, vstoupilo do potravinového řetězce. Úřad zároveň dodal, že se do oběhu nedostalo žádné mléko z klonovaných zvířat, jak tvrdil jeden nejmenovaný farmář. Zprávu přinesl britský deník The Telegraph.

Maso z jednoho býka bylo prodáno do Belgie, maso z druhého bylo prodáno v řeznictvích ve Skotsku a severovýchodní Anglii, zatímco telecí z třetího jednoměsíčního býka bylo prodáno do londýnského řeznictví.

Úřad odmítl jmenovat jména a podrobnosti o farmářích, jatkách a řeznících, kteří byli za uvedení masa do oběhu zodpovědní. Všichni z nich mohou být za svůj čin potrestaní, ale jatka i řezníci se trestu z největší pravděpodobností vyhnou.

„Někteří z těch, kdo byli součástí vyšetřování, si nebyli vědomi a logicky se nemůže čekat, že by si měli být vědomi, že zmiňovaná zvířata byla potomky klonů,“ uvedl úřad v prohlášení. 

Pokuta ale může hrozit farmářům. Podle novely potravinářských předpisů musí mít všichni, kdo prodávají výrobky z klonovaných zvířat, licenci. Bez této licence budou čelit pokutě ve výši pěti tisíc liber.

I když dosavadní výzkumy neprokázaly, že by maso nebo mléko z klonovaných krav bylo pro lidi škodlivé, aktivisté namítají, že klonování je nepřirozené a proti lidskosti.

Výzkum v Británii ukázal, že 76 procent dotázaných by si žádný klonovaný produkt nekoupilo.