Poslední čtvrtletí roku 2009 skončilo pro pojišťovnu AIG ztrátou skoro 9 miliard dolarů. (Foto: Alex eflon/Flickr.com)
Poslední čtvrtletí roku 2009 skončilo pro pojišťovnu AIG ztrátou skoro 9 miliard dolarů. (Foto: Alex "eflon"/Flickr.com)

New York - Po dvou docela pozitivních čtvrtletích, kdy amerického pojišťovacího giganta American International Group, Inc držely nad vodou především peníze daňových poplatníků, skončila rok 2009 se ztrátou 8,9 miliardy dolarů. Poslední čtvrtletí roku 2009 tak pro pojišťovnu skončilo fiaskem.

Přesto byla tato ztráta menší než v roce 2008, kdy AIG zaznamenala ve čtvrtém kvartálu ztrátu 61,7 miliardy dolarů, což je doposud vůbec nejvyšší čtvrtletní ztráta dějinách amerických korporací. Před bankrotem ji zachránila pouze podpora Federal Reserve Bank of New York (FRBNY) a amerického ministerstva financí, které do ní v rámci různých výpomocí nalily cca 182 miliard dolarů.

K 31. prosinci 2009 AIG dlužila americkým daňovým poplatníkům závratných 129,3 miliardy dolarů.

Po dvou čtvrtletích roku 2009 se zdálo, že se společnost začala vzpamatovávat, ale výsledky posledního kvartálu ukázaly, že je vše při starém. 6,2 miliard dolarů vydala AIG na výdaje související se splácením státního dluhu a zbytek byl důsledkem slabších příjmů na pojistném.

Některé ztráty vznikly v rámci odprodeje aktiv společnosti, aby měla z čeho splácet dluhovou zátěž. AIG v současné době jedná s MetLife Inc o odprodeji své dceřiné společnosti American Life Insurance Co. Požaduje za ni 15 miliard dolarů.

„V důsledku snižování dluhu, který máme vůči FRBNY, nám během čtvrtého čtvrtletí roku 2009 vznikly určité s tím související ztráty," uvedl Robert Benmosche, prezident společnosti a její generální ředitel. „Naše důvěra v dlouhodobý výhled mixu podnikání AIG více a více roste."

Pád AIG, jedné z největších a nejuznávanějších společností na světě, byl omračující. Vyvolala jej finanční krize, která způsobila masivní náklady AIG na vypořádání jistých úvěrových derivátů, zvaných „swapy úvěrového selhání" (CDS), jež byly společností uzavřeny.

Výměnou za mimořádné finanční injekce poskytla společnost vládě 80procentní podíl na akciích. Zdá se však, že firma až tak moc nespěchá se splácením.

Několik mediálních zdrojů uvedlo, že AIG opustila svůj původní plán splatit ze svého dluhu vůči Federal Reserve Bank of New York až 8,5 miliardy dolarů v sekuritizačních úpisech," napsal publicista 24/7 Wall Street, Douglas McIntyre. „To sice firmě může přilepšit v rozvaze, ale je to plivnutí do tváře daňových poplatníků."

Firmu opustilo 20 000 zaměstnanců

K 31. prosinci 2009 bylo v AIG okolo 96 000 zaměstnanců, z toho 35 000 ve Spojených státech.

Podle Bloombergu se počátkem tohoto roku snížil počet zaměstnanců AIG přibližně o 20 000, resp. o 17 procent. Částečně to bylo způsobeno tím, že v roce 2009 prodala, nebo se osamostatnilo 20 z jejích podniků.

Dalším důvodem byly výpovědi ze strany zaměstnanců. Bloomberg zjistil, že od září 2008, kdy AIG obdržela finanční výpomoc od státu, odešlo dobrovolně více než 60 jejích manažerů a s nimi i mnoho jejich podřízených.

Kritika odměn

Hlavním důvodem odchodu byl dohled nad platbami, který řídí Kenneth Feinberg, Obamou jmenovaný zvláštní zmocněnec pro manažerské platy. Ten dohlíží na všechny společnosti, které byly před bankrotem zachráněny vládní finanční injekcí z programu TARP. Protože teď AIG fakticky vlastní stát, veškeré bonusy a odměny musí být schváleny vládou.

AIG je předmětem kritiky ze strany zákonodárců za nezodpovědné hospodaření s prémiemi. 3. února AIG rozdělila na odměnách a bonusech okolo 100 milionů dolarů. Většinou šlo o garantované bonusy, které byly zavedeny ještě předtím, než firma dostala státní pomoc.

Vláda i společnost však nemají mnohá východiska. Dokud AIG podniká, je ze zákona povinna splácet dlužnou částku. Zároveň však tvrdí, že musí finančně motivovat své nejtalentovanější zaměstnance tak, aby nepřešli do některé z konkurenčních firem.

Article in English