WASHINGTON - Soudě podle počtu nedávno proběhlých fúzí či akvizicí firem (M&A - merger and acquisition) globální ekonomika rozhodně nabírá druhý dech.

Aktivity spojené s M&A byly v prvních třech čtvrtinách roku 2009 v žalostném stavu, ale během posledního čtvrtletí nabraly spád a do prvního měsíce roku 2010 se vřítily závratnou rychlostí.

„Čtvrté čtvrtletí loňského roku připravilo půdu pro aktivity na poli M &A pro rok 2010," říká Jessica Canning, ředitelka globálního výzkumu Dow Jones Venture Source v tiskové zprávě. „Díky růstu ekonomiky získávají nabyvatelé jistotu vůči vlastní finanční situaci a vrací se ke strategickým akvizicím."

„Zároveň ponouká investory stále přítomné lákadlo veřejných emisí nových akcií, neboť očekávají, že letos primární emise akcií zažijí obrodu," uvedla.

Experti předpovídají, že aktivity M&A v roce 2010 porostou, ale velikost zakázek bude relativně malá, vezmeme-li v úvahu omezené zdroje financování a dnešní ekonomickou situaci.

Peter Majar, správní ředitel společnosti Freeman & Co. LLC, prorokoval, že trh s cennými papíry nepatrně oživne po letošním červnu, přičemž většina obchodů se bude soustředit na menší specializované firmy, píše se v prohlášení společnosti.

Jiní experti si rovněž všimli náhlého vzestupu M&A aktivit před koncem roku 2009, kdy recese začala pomalu mizet. Globální trhy se vzpamatovávaly a likvidita vzrůstala. Ale obezřetnost je na místě a ještě nějaký čas bude.

„Transakce budou v roce 2010 méně bezohledné a budou více zvažovány," cituje Jamese Hatchleyho, správního ředitele Freeman & Co., gtnews, globální zdroj informací pro finanční experty.

Střet s realitou

„Při sjednávání zakázek na sebe berete velké riziko," říká Pavel Savor, profesor finančnictví na University of Pennsylvania. „Neplatíte příliš moc? Není cíl nadhodnocen? Bude spolupráce, ze které hodláte těžit, opravdu fungovat? Kromě toho se ale vystavujete i menšímu, typickému riziku, a to je riziko integrace," uvádí ve zprávě pro Knowledge@Wharton (KW).

Experti očekávají, že podoba M&A se od dob rozdávání opulentních úvěrů, předpisových finančních zpráv a relativně vysokých pořizovacích cen firem výrazně změnila. Poptávka ale stále existuje, neboť firmy investují spíše do hotových produktů a nejsou ochotny vydat se tradiční cestou - investovat do výzkumu a vývoje.

„Firmy se choulily do klubíčka. Šetřily peníze. Škrtaly náklady. Propouštěly zaměstnance. Neměly moc příležitostí utrácet, a tak se prostě snažily držet zpátky. Recese vytvořila něco jako násilné spoření," vysvětluje v článku v KW profesor managementu Larry Hrebiniak.

Pro investory je nevyhnutelné, aby porozuměli nové realitě a utlumili při současných podmínkách své naděje na velkolepý návrat.

Na druhou stranu, mnoho vysoce spekulativních (velmi zadlužených) společností čelí bankrotu a restrukturalizaci. Takové firmy mají nedostatek hotovost, a jsou proto snadným cílem potencionálních zájemců.

„Méně riskovat a brzo prodávat. To znamená přetáhnout své zaměření od budování firem k výrobě produktů," doporučuje komentář v TechCrunch.

Narozdíl od dob ekonomického boomu, kdy společnosti uzavíraly obchody mimo své hlavní kompetence, dnes se mnoho firem snaží nalézt způsob, jak posílit své hlavní obchodní cíle.

„Recese vytváří strategický tlak na obchody, jejichž schopnosti v odvětví jejich hlavního oboru jsou konzistentní. Podívejte se na Kraft a Cadbury, Stanley a Black & Decke, a Disney a Marvel... Najdete jich víc. Brzy budeme svědkem mnoha dalších souvisejících diverzifikací a méně těch, které spolu nemají žádný vztah," říká v článku Hrebiniak.

Na popud poptávky

Čtvrtého ledna nastartovala novou spotřebitelskou sezónu dvě rozsáhlá průmyslová odvětví.

Švédský farmaceutický gigant Novartis, vlastník 22% oftalmologické společnosti Alcon Inc., oznámil své rozhodnutí skoupit zbylý podíl v podniku.

Total E&P USA Inc., pobočka francouzského energetického obra TOTAL, nabyla 25% podíl v ložisku zemního plynu Barnett shale v Texasu (jež patří společnosti Chesapeake Energy) v hodnotě 800 milionů dolarů a souhlasila, že této společnosti během zhruba šesti let zaplatí další 1,45 miliardy dolarů.

Mergerstat.com, server zaměřený na M&A zpravodajství, zveřejnil informace o deseti dalších fúzích, které proběhy mezi 7. a 11. lednem. Největší spojení firem stálo 7,6 miliardy dolarů - Heineken N.V. za tuto cenu získal firmu FEMSA Cerveza S.A. de C.V.

V posledních měsících roku 2009 změnilo skrze M&A své majitele 86 firem a celkový objem těchto transakcí dosáhl 7,3 miliardy dolarů. Tři dodatečné primární emise akcií přinesly dalších 220 milionů dolarů.

V roce 2009 byla likvidita M&A aktivit o 34 procent menší, než v roce 2008, kdy se z tohoto trhu podařila vytlouci celková likvidita v hodnotě 26,1 miliard dolarů, uvádí VentureSource a Mergerstat.com.

V loňském roce jsme byli svědky množství velmi objemných transakcí na poli M&A se střední hodnotou 145 milionů dolarů. Průměr v poslední čtvrtině roku 2008 byl pouhých 19 milionů. Celoroční průměr roku 2008, 33 milionů dolarů, byl ale přesto o 6 milionů vyšší, než průměr 27 milionů dolarů za zakázku v roce 2009.

Podle Mergerstat.com se v roce 2009 uskutečnilo 7 140 M&A zakázek; v roce 2008 jich proběhlo 8 268 a o rok dříve 10 574.

Loni se na poli amerického trhu s počítačovým softwarem, doplňky a v sektoru služeb uskutečnilo 1 329 M&A zakázek, což je zdaleka největší aktivita. Největší objem měl ovšem trh s léky a lékařskými potřebami a zbrojní průmysl, kde proběhlo 319 transakcí v hodnotě 219 miliard dolarů.

Dvě silně debatované zakázky v roce 2009 bylo včlenění olejářské firmy XTO Energy Inc. do amerického ropného giganta Exxon Mobil Corporation za 41 miliard dolarů a nabytí americké železniční firmy Burlington Northern Santa Fe Corp. společností Berkshire Hathaway Inc.

Article in English