Japonským vědcům se nedávno podařilo vyšlechtit také zlaté rybky, jejichž mozek i bijící srdce je možné pozorovat skrze průsvitnou kůži a šupiny. (mysinchew.com)
Japonským vědcům se nedávno podařilo vyšlechtit také zlaté rybky, jejichž mozek i bijící srdce je možné pozorovat skrze průsvitnou kůži a šupiny. (mysinchew.com)
Po světě sice již nějaký ten pátek poskakují průhledné žáby, ale japonským vědcům se nedávno podařilo vyšlechtit také zlaté rybky, jejichž mozek i bijící srdce je možné pozorovat skrze průsvitnou kůži a šupiny.

Existence takových zvířat umožňuje studentům prozkoumat jejich vnitřek, aniž by byli nuceni tvora pitvat, což je ve vzdělávacích institucích a skupinách, angažujících se v ochraně práv zvířat, stále velmi kontroverzní záležitost.

„Živé srdce a další orgány jsou vidět, protože šupiny i kůže neobsahují pigmenty,“ řekl Yutaka Tamaru, docent na katedře biologických věd na univerzitě Mie, deníku UK Daily Mail.

„Nemusíte nic rozřezávat. Mozek rybky je vidět přímo nad jejíma černýma očima.“

Tým výzkumníků Univerzity Mie a University Nagoya v centrálním Japonsku vytvořil rybky, kterým říkají „ryukin“, tak, že oddělil vzácné rybky se světlou kůží a nechal je se rozmnožit.

„Bledý odstín sice rybkám v akváriu znesnadňuje život, ale zase je na nich krásně trojrozměrně vidět, kde se nacházejí jejich orgány,“ řekl Tamaru. „Vzhledem k tomu, že zlaté rybky s věkem rostou, můžete sledovat celý jejich život.“

Tamaru tvrdí, že zlaté rybky se dožívají až dvaceti let, dorůstají délky kolem pětadvaceti centimetrů a váží více než dva kilogramy. Oproti ostatním rybkám používaných v obdobných pokusech doposud (zebřička, japonská medaka), jsou tak zlaté rybky mnohem větší.

Pozadu nezůstal ani jiný tým japonských výzkumníků, který v roce 2007 vyšlechtil průhlednou žábu. V nejbližší době plánuje uvést do maloobchodní sítě speciální žáby, jejichž kůže je průhledná už ve stádiu pulce.

„V sériové výrobě děláme ohromné pokroky. Na trh je pravděpodobně uvedeme už v příštím roce,“ řekl Masayuki Sumida, profesor Ústavu pro biologii obojživelníků na univerzitě v Hirošimě.

Sumida říká, že transparentní pulci i dospělé žáby budou v Japonsku k dispozici počátkem roku 2010 – jak pro laboratoře a školy, tak i coby domácí mazlíčci.

Sumidův tým vyšlechtil hybrida z vzácné mutace japonské žáby hnědé (Rena japonica), jejichž hřbety jsou většinou hnědé nebo žluto-hnědé. Stačilo přidat dva recesivní geny a kůže žab začala postupně blednout.

„Zlaté rybky je sice snadnější chovat, ale žáby jsou přeci jen vyšší formou života. Proto jsou vhodnější pro pokusy,“ řekl Sumida.

Article in English