Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. (eppgroup.eu)
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. (eppgroup.eu)
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek v úvodu včerejšího říjnového plenárního zasedání ve Štrasburku připomněl, že polský prezident Kaczyński před deseti dny připojil svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu, čímž se EU ocitla již jen krok od dokončení jejího ratifikačního procesu. Zároveň vyjádřil naději, že brzy bude také nalezeno řešení pro Českou republiku.

Konec s trestem smrti

Dále předseda Buzek přítomné upozornil, že 10. října se slavil Světový den proti trestu smrti, který je od roku 2007 také evropským dnem proti tomuto "nelidskému trestu". V této souvislosti předseda EP vyjádřil hluboké politování nad tím, že v Evropě stále existuje jedna země, která tento trest zatím nezrušila, a to Bělorusko.

Slova odsouzení si od předsedy Buzeka dále vysloužily také Irán, zejména kvůli pokračujícím popravám mladistvých, a Čína, v níž bylo v důsledku etnických nepokojů ve městě Urumči k trestu smrti odsouzeno dvanáct osob, ale také Spojené státy, a především stát Ohio, kde bylo nedávno po opakovaných nezdařených pokusech několik poprav smrtící injekcí odloženo.

Nejen tyto, ale i všechny další země, jež tak zatím neučinily, předseda Buzek důrazně vyzval, aby trest smrti zrušily, nebo do té doby alespoň vyhlásily moratorium na provádění těchto rozsudků.

Odpovědi na důsledky finanční krize

Pokud jde o program jednání plenárního zasedání předseda EP upozornil, že v úterý odpoledne proběhne první z řady hodinových "interpelací" poslanců EP na předsedu Evropské komise Barrosu, které by se měly stát pravidelným rysem plenárních zasedání ve Štrasburku a oživit jejich průběh. Tentokrát budou poslanci předsedovi Komise klást otázky na téma důsledků finanční krize pro zaměstnanost a sociální soudržnost.

Zdroj:europarl.europa.eu