Pan Li Hongzhi (čti Li Hong-dž') dostal cenu za mimořádné duchovní vedení a pro svůj mírový přínos ke zlepšení morálky a podpoře tradiční čínské kultury. (Velká Epocha)
Pan Li Hongzhi (čti Li Hong-dž') dostal cenu za mimořádné duchovní vedení a pro svůj mírový přínos ke zlepšení morálky a podpoře tradiční čínské kultury. (Velká Epocha)

BALDWIN PARK, Kalifornie - Přes dvě stě obhájců lidských práv se sešlo v sobotu 26. září večer na slavnostním udílení cen Asijsko-pacifické nadace lidských práv (Asia-Pacific Human Rights Foundation), aby vyjádřili uznání devíti vítězům. Ceremonie se konala v Baldwin Park, asi čtyřiadvacet kilometrů východně od Los Angeles. Někteří příjemci vážili dlouhou cestu, někdo dokonce až z Číny, aby si cenu převzali.

Asijsko-pacifická nadace lidských práv byla založena na Novém Zélandu a v červnu 2008 se přesunula na západní pobřeží USA do Los Angeles. Své kanceláře má v Hongkongu, na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku a několika evropských zemích.

Osm cen bylo uděleno za mimořádnou práci na poli lidských práv. Mezi příjemci byl Pastor Eddie Romero, který byl zatčen v roce 2008 v Číně během olympiády, když protestoval proti tamnímu porušování lidských práv; dále Chris Wu, prezident Čínské přechodné vlády, Wu Gan, nyní velmi známý uživatel internetu, který pomohl odhalit pokus čínského funkcionáře o znásilnění slečny Deng Yujiao; a Dr. Yang Jianli, vítěz z roku 2005, který byl v té době v čínském vězení. Dr. Yang je vědecký pracovník Harvardské univerzity. Byl zatčen v Číně v roce 2002 za to, že pomáhal odborům využívat nenásilné bojové strategie.

Z devíti cen obdržel jednu zvláštní cenu pan Li Hongzhi (čti Li Hong-dž'), zakladatel Falun Dafa, za mimořádné duchovní vedení a přínos ke zlepšení morálky a podpoře tradiční čínské kultury.

Falun Dafa, také nazývaný Falun Gong, je druh qigongové praxe, který zahrnuje čtyři cvičební sestavy, meditaci a morální pravidla, založená na principu pravdivosti-soucitu-snášenlivosti. Do roku 1999 čínská vláda odhadovala, že Falun Dafa praktikuje 70 až 100 milionů lidí, což se nelíbilo tehdejšímu komunistickému vůdci Jiang Zeminovi.

V červenci 1999 čínská vláda Falun Dafa zakázala a čínská státní média zahájila kampaň očerňování praxe. Za posledních deset let lidsko-právní organizace a odborníci konstatovali, že Falun Dafa je netvrději pronásledovanou skupinou v Číně.

Pozorné publikum na slavnostním udílení cen Asijsko-pacifické nadace lidských práv v Baldwin Park v USA. (Velká Epocha)
Pozorné publikum na slavnostním udílení cen Asijsko-pacifické nadace lidských práv v Baldwin Park v USA. (Velká Epocha)

Cenu převzal Youfu Li, předseda Asociace Falun Dafa západních USA. „Pan Li Hongzhi učil princip pravdivosti-soucitu-snášenlivosti po celém světě. Pomohl zlepšit morálku lidí. Za posledních deset let komunistická strana pronásledovala mnoho lidí. Během těch let praktikující Falun Gongu použili soucit na odhalení Čínské komunistické strany a zachránění svědomí lidí," uvedl Youfu Li.

Křesťanský pastor Eddie Romero o udělení ceny panu Li Hongzhimu řekl: „Myslím, že je skvělé, že jsme na stejné straně ve stejné otázce. Je pro mě důležité, že v téhle otázce stojíme bok po boku a že nás to nerozbilo, protože já nejsem člen Falun Gongu a vím, že on není křesťan, ale tohle máme společné, protože jsme bratři a sestry, ať už jsou [praktikující] Falun Gongu nebo domácí křesťané.

Naši bratři a sestry trpí kvůli Čínské lidové republice. Jsem tedy šťastný a hrdý stát bok po boku, i když nesdílíme stejnou víru."

Dr. Yang Jianli, výzkumník Harvardské univerzity a prezident Iniciativ pro Čínu, prohlásil: „Rád se dozvídám, že pan Li Hongzhi tuto cenu obdržel a myslím, že si tuhle cenu zaslouží. V posledních deseti letech představuje Falun Gong nejvíce pronásledovanou skupinu v Číně a od chvíle, kdy čínská vláda začala praktikující Falun Gongu pronásledovat, oni tak tvrdě pracovali, mimo jiné, na proražení firewallu (blokády internetu), který čínská vláda zřídila.

My jako lidé ve svobodném světě bychom si také měli být vědomi vlivu čínské vlády na jiné země. Čínská vláda například stojí za Barmou. Vyberte jakoukoli diktaturu na světě - a čínská vláda stojí v pozadí. Čínské problémy tedy nejsou jen problémy Číňanů; je to problém pro celý svět. Abychom tedy Čínu změnili, abychom z Číny učinili lepší místo, abychom ze světa učinili lepší místo, potřebujeme, aby se každý zapojil," uvedl Dr. Yang.

Pan William Mei, výkonný ředitel Asijsko-pacifické nadace lidských práv, říká: „V posledních několika letech ocenila Asijsko-pacifická nadace lidských práv přes dvacet jedinců v oblasti Asie a Tichomoří. Mezi těmito lidmi jsou pan Wei Jingsheng, který byl nominován na Nobelovu cenu míru, Dr. Wang Bing Zhang, a Hu Jia, který je v současnosti v Číně vězněn.

„Minulý rok nadace udělila cenu dalajlámovi a také americkému kongresmanovi Dana Rohrabacherovi za jeho oddanost lidským právům v Asii."

Mei říká, že v uplynulém roce se nadace zúčastnila desítek akcí na podporu lidských práv v zemích Asie a Tichomoří a navázala vztahy s různými asociacemi a uniemi v USA, díky čemuž akce mají vliv na situaci v těchto zemích.

Mei také zmínil, že se nadace účastnila sedmi akcí organizovaných americkým kongresem, kde, jak říká, úspěšně motivovala vládu USA k otevírání otázek lidských práv při práci s asijskými zeměmi. Mei doufá, že USA v budoucnu spojí lidská práva s obchodem.

Article in English