Díky silu na krmivo se stehlíkům a podobným ptákům sype pořád čisté a suché zrní. (Hanspeter Bolliger/www.pixelio.de)
Díky silu na krmivo se stehlíkům a podobným ptákům sype pořád čisté a suché zrní. (Hanspeter Bolliger/www.pixelio.de)

V chladném ročním období si hodně lidí a převážně dětí přeje pomoci ptákům, kteří u nás zůstávají přes zimu. Spolek pro ochranu přírody v Hamburku (NABU) uvádí několik tipů, jakých chyb bychom se při zimním krmení ptáků měli vyvarovat.

„Zásadně doporučujeme krmit prostřednictvím tzv. sila na zob, protože v něm je ptačí zob chráněn před mokrem a vlivy počasí,“ vysvětluje biolog Stephan Zirpel, vedoucí NABU. „Kromě toho silo zabraňuje znečištění zobu ptačím trusem, jak tomu bývá u otevřených krmítek.“ Speciálním ptačím zobem (z obchodu) pro divoké, zrním se živící zahradní ptáky se na silo dají přivábit pěnkavy, hejlové a vrabci. Ptákům, kteří se živí měkkou stravou jako kosi, červenky nebo pěvušky modré, můžeme toto těžké období usnadnit kousky ovoce, rozinkami nebo sušenými divokými bobulemi. Na malé dřevěné konstrukce se dají připevnit jablka. Vysloveně pro sýkorky se hodí lojové koule jakož i mřížkové nádobky na buráky.

Směs zrní ze zahraničí může být riziková

„Zvláštní pozor by si lidé měli dát na původ semen,“ zdůrazňuje Zirpel. „Laciné směsi jsou často znečištěné semeny ambrosie, která u ptáků vyvolává alergie nebo semeny jiných nežádoucích rostlin.“ Celoroční krmení pomůže ostatně pouze malému množství hojných druhů a výhradně starším ptákům. Mladí ptáci potřebují potravu bohatou na bílkoviny, tedy hmyz a červy – jen tak mohou zdravě vyrůst.

Pro ochranu přírody je potřeba více

Již nyní se ptáci poohlížejí po dětském pokoji pro své přírůstky – mezitím v něm přenocují sami. (JPW Peters/www.pixelio.de)
Již nyní se ptáci poohlížejí po dětském pokoji pro své přírůstky – mezitím v něm přenocují sami. (JPW Peters/www.pixelio.de)

„Kdo si myslí, že krmení ptáků je jednou z možností, jak ochránit ohrožené ptačí druhy, tak se plete,“ říká ochránce přírody. Krmení se zřídkakdy dostane k ohroženým ptákům. V krmítkách ve městech a na vesnicích najdete obyčejně 10 až 15 ptačích druhů, především sýkorky, pěnkavy, červenky a kosy. Tyto druhy vykazují většinou stabilní stavy a nebývají ohrožené. „Prvořadé pro ochranu ptačího světa bohatého na druhy je zachování rozmanitého a přirozeného životního prostředí,“ vysvětluje Zirpel. „Našim opeřeným přátelům většinou chybějí možnosti ke hnízdění, přirozené zdroje potravy a úkryty. Ptačí budky na domech, balkónech nebo na zahradách nabízejí například rorejsům, sýkorkám, rehkovi domácímu a jiným ptákům rychlou možnost dodatečného hnízdění.“ Budky by se podle NABU měly věšet již nyní v zimě, protože spousta ptáků se už brzy začne poohlížet po vhodném hnízdišti. Jiní vyhledávají budky k přenocování.

Chceme-li ptákům prospět dlouhodobě, můžeme v zahradě vysázet živý plot a keře z domácích druhů jako jsou hloh, svída nebo jiné. V nich se naši zpěvaví ptáci mohou jednak schovat před napadením nebo se z jejich bobulí na podzim do sytosti najíst.

Další typy a informace k ptačímu krmení najdete (v němčině) na: www.nabu-hamburg.de

Článek v němčině