Hudba peti prvku, pet tonu tradicni cinske hudby, teorie peti prvku, pet prvku, tradicni cinska kultura
Prastará čínská tradice vždy věřila, že hudba se má odvíjet z tzv. teorie pěti prvků. (Foto: New Tang Dynasty Television)

Čínská hudba je založena na prastarém čínském pětitónovém systému. Těchto pět tónů je klasifikováno jako: Shang, Chueh, Yue, Chih, Keng.

Podle čínské teorie pěti prvků jsou tóny propojeny s myriádami systémů našeho vesmíru, stejně jako s vnitřním světem samotného člověka.

Čínská teorie pěti prvků nepovažuje za náhodu, že člověk disponuje pěti vnitřními orgány (srdce, játra, plíce, ledviny a slezina), pěti smyslovými orgány (ústa, nos, oči, uši a jazyk), a že má pět prstů na každé ruce.

Podle ní může kterýkoli z těchto pěti tónů ovlivňovat vnitřní orgány člověka a posloužit jako regulační mechanismus procesů v lidském těle. Hudba může podpořit metabolismus, otevřít myšlenkové procesy a zklidnit srdce. Protože se lidé liší jeden od druhého, liší se také jejich vnitřní orgány a hudba se různých lidí dotýká různými způsoby.

 

Pět základních tónů – pět nálad

Zvuk pěti základních tónů způsobuje odlišné reakce v lidském těle.

Například melodie, založené na tónu Keng, jsou vnímány jako impozantní, souznějící se Zemí a podporující činnost sleziny. Častým poslechem takovéto hudby se člověk může stát více tolerantním a laskavým.

Podle čínské teorie pěti prvků jsou tóny propojeny s myriádami systémů našeho vesmíru, stejně jako s vnitřním světem samotného člověka. (Velká Epocha)
Podle čínské teorie pěti prvků jsou tóny propojeny s myriádami systémů našeho vesmíru, stejně jako s vnitřním světem samotného člověka. (Velká Epocha)

 

Melodie tónů Shang jsou těžké, jakoby kovové a neochvějné. Tato hudba ovlivňuje plíce a může v posluchači probudit čestné a přátelské chování.

Hudba, vystavěná na tónech Chueh, ohlašuje příchod jara a znovu vše probouzí. Ovlivňuje játra. Nasloucháním této hudbě se člověk stane dobrosrdečným a smířlivým.

Hudba tónů Chih je vysoce emocionální, jako oheň. Bude-li ji často poslouchat, člověk se stane velkorysým.

Nakonec zbývají melancholické tóny Yue, které jsou jako klidně plynoucí voda. Mají příznivý vliv na ledviny a jejich poslechem se člověk stane vyrovnaným a jemným. Jak praví staré čínské přísloví, je pak „vážný, ale ne zarmoucený“ a „spokojený, ale ne příliš nadšený“. Právě tento stav se čínská hudba snaží posluchači přinést.

Nezáleží na tom, jaké emoce hudba vyjadřuje, pokud dosahuje extrému, může poškodit tělo a tok energie v něm.

Dr. Chen provozuje již déle než deset let praxi tradiční čínské,  alternativní medicíny a akupunktury v Seattlu ve Washingtonu. Pochází z Taiwanu. Na teorii léčivých účinků hudby narazil, když léčil pacienty trpící astmatem. O spojení mezi hudbou a zdravím vyučuje od roku 2004.

Čtěte také:

Pět prvků – pohyby uvnitř galaxie a v mikrokosmu lidského těla