Demonstrace v Pekingu proti spalovne odpadu, spalovna v Chaoyang vypousti do vzduchu dioxiny, protesty v Cine
Hromadná demonstrace v pekingském okrsku Chaoyang proti zamořování životního prostředí. (Foto: uživatel internetu)

30. srpna, jen týden po skončení olympiády, došlo v pekingském okrsku Chaoyang k demonstraci proti znečišťování životní prostředí. Na několika místech byla na více než tři hodiny přerušena doprava. Podle příspěvků na internetu bylo do oblasti vysláno množství policistů, kteří na protestující fyzicky zaútočili.
Mnoho přispěvatelů na zahraničním čínském serveru Boxun.com si dlouhodobě stěžuje na ohromnou spalovnu odpadu v oblastech Changying a Guangzhuang v pekingském okrsku Chaoyang.

Demonstrace v Pekingu proti spalovne odpadu, spalovna v Chaoyang vypousti do vzduchu dioxiny, protesty v Cine, zablokovana doprava
Demonstrace zastavila dopravu na více než tři hodiny. (Foto: uživatel internetu)

Nová pec, kterou spalovna zprovoznila, vydává odporný zápach, který zamořuje okolní oblasti. Dým ze spalovaného odpadu navíc obsahuje velké množství dioxinů – karcinogenních látek, které údajně až čtyřicetkrát zvyšují riziko vzniku rakoviny.
Lidé z více než milionové oblasti apelují na úřady již roky, aniž by se věc jakkoli vyvíjela. Pekingské úřady navíc zahájily výstavbu nových obytných domů jen 500 metrů jižně od spalovny.

Místní obyvatelé jsou otřeseni rozhodnutím úřadů, nadále provozovat gigantickou spalovnu odpadů v hustě obydlené oblasti. Řada protestujících se vyjádřila, že se vláda vůbec nestará o bezpečnost nebo zdraví lidí. Jako důkaz uvádějí projekt na výstavbu dalších bytů poblíž spalovny.

Co jsou dioxiny?

Odborníci popisují dioxiny jako bezbarvé látky bez chuti. Vysloužily si označení „jed století“ a jako těžko odbouratelné organické znečišťovatele byly zakázány Stockholmskou úmluvou. Dioxiny jsou 100x toxičtější než kyanid draselný a 1 000x jedovatější než arsenik. Podle japonských odborníků vzniká 80% dioxinů spalováním. Jde o velmi stabilní látky rozpustné v tucích, zato obtížně rozpustné ve vodě.

Jakmile dioxiny proniknou do organismu, hromadí se v tukových tkáních a zůstávají rezistentní vůči očistným mechanismům v těle. Vystavení dioxinům po určité době vyvolává lehkou rakovinu kůže a rakovinu lymfatických žláz.

Oblast zamořenou dioxiny je téměř nemožné vyčistit. V zamořených lokalitách stoupá riziko potratu u žen, u dětí se množí vážné vrozené vady. Do plodu se tyto jedy mohou dostat skrze matčinu placentu.