Cenzura internetu v Cine, svoboda slova v Cine, olympiada 2008, olympijske hry v Cine, Peking 2008
Žurnalisté u internetového kiosku v hlavním tiskovém olympijském centru v Pekingu, 31. července 2008. (AP/SITA)

Pod mezinárodním tlakem čínský komunistický režim částečně uvolnil zákaz určitých zahraničních webových stránek pro média, jež pokrývají olympiádu. Peking nejprve poskytl novinářům pouze okleštěný internet, jaký mají k dispozici samotní Číňané, poté však na nátlak médií a Mezinárodního olympijského výboru 1. srpna oznámil, že z olympijského mediálního centra povolí přístup k webstránkám Reuters, Wikipedie, Rádia Svobodná Asie, Hlasu Ameriky, Wall Street Journalu a řady zpravodajských serverů z Hongkongu a Tchai-wanu.

Zpráva se rychle rozšířila po čínském internetu, kde ovšem ústupek narazil na skepsi, neboť většina zakázaných webových stránek zůstává i zahraničnímu tisku nadále nepřístupná.

Tiskové centrum pekingské olympiády například nadále blokuje přístup ke všem stránkám souvisejícím s otázkou Tibetu, praxí Falun Gong či masakrem na náměstí Tiananmen.

Čínský internetový uživatel pan Hwang uvedl, že zatímco komunistická strana ustoupila vnějšímu nátlaku a některé stránky zpřístupnila, její cenzura domácího internetu se zesílila. Říká, že v poslední době čelí zákazu více webových stránek i QQ skupin. QQ je obdoba ve světě populárního komunikačního softwaru ICQ. Hwang se domnívá, že režim jen na povrchu sbírá body a skutečnou snahu o zlepšení internetové svobody prokáže, budou-li stránky přístupné i po olympiádě.

Další uživatel z provincie Guizhou považuje odblokování některých zahraničních serverů za nevýznamné s tím, že ty skutečně významné zůstávají nadále nepřístupné. Ústupek považuje za divadélko pro cizince.

Internetový uživatel pan Yuan z Guangdongu říká, že i z nyní povolených stránek je vyfiltrován citlivý obsah. Vysvětluje, že například vyhledávač Google nebo internetový telefon Skype existuje ve dvou verzích, jedné pro Číňany a jedné pro zbytek světa. Přitom čínská verze Google z výsledků vyhledávání vypouští citlivé odkazy a čínské verze Skype, s názvem TOM, obsahuje škodlivý kód - spyware - umožňující přístup k soukromým údajům v počítači uživatele.