uprchly diplomat Chen Yonglin
Čchen Jüng-lin hovoří na tiskové konferenci na Parliament Hill v kanadské Ottawě. (Matthew Hildebrand/Velká Epocha)

OTTAWA - 6. června na tiskové konferenci v kanadském parlamentu bývalý zaměstnanec čínského konzulátu v australském Sydney, Čchen Jüng-lin, odhalil, jak Peking manipuluje západní politiky, aby mohl perzekvovat Falun Gong a další, kdo podporují svobodu namísto Čínské komunistické strany (ČKS).

Čchen řekl, že zná případ australského politika, který měl v Číně pohlavní styk s dívkou pod šestnáct let a byl zadržen. Poté, co sepsal výpověď, byl tajně propuštěn. Následně tento politik, pod pohrůžkou, že bude jeho zločin odhalen, mluvil v televizi a na důležitých schůzích vždy pozitivně o čínském komunistickém režimu. "Když jedou důležité postavy z Austrálie nebo Kanady do Číny, jsou vždycky pod ostrým dohledem. Kdykoli je potřeba, Peking může kohokoli křivě obvinit," uvedl Čchen.

Čchen řekl, že jsou dva způsoby, jak ČKS infiltruje západní vlády. Jedním je uplácení vládních úředníků, například nabízením zájezdů do Číny zdarma. Druhý spočívá v poskytování grantů zahraničním studentům na studium v Číně. Stipendia nejsou vydávána široké veřejnosti, ale jen dětem politiků, aby mohly studovat v Číně zdarma a s kapesným. "Když tam neexistuje žádná soutěž, je takové použití neetické; stipendia jsou formou úplatků," říká Čchen.

Otázka Falun Gongu je nejpřednější

Čchen popsal, že ČKS rozděluje lidi v zahraničí do pěti skupin, které se pak pokouší pronásledovat. Tyto skupiny jsou Falun Gong, demokratičtí aktivisté, lidé z Tchaj-wanu, aktivisté za lidská práva v Tibetu a aktivisté za lidská práva v Sin-ťiangu. V posledních letech ČKS útlak zesiluje. "Zahraniční politika ČKS je rozšířením její domácí politiky. Míří na ty, které považuje za hrozby pro svou moc v zahraničí. Teď se ČKS zaměřuje většinou na Falun Gong, protože ti mají nejvíc následovníků a neoblomnou víru," uvedl Čchen a dodal: "Šedesát procent úsilí (financí a lidských zdrojů) ČKS se vynakládá na utlačování Falun Gongu, dvacet až třicet procent na Tchaj-wan a pět až deset procent na další věci."

Číňané v zahraničí jsou zpracováváni už desítky let

"Zahraniční politika ČKS má za účel úplně ovládat čínskou populaci v zahraničí. ČKS na tom tvrdě pracuje už desítky let a dosáhla velkých úspěchů. Vybudovala systém připomínající pyramidu, který ovládá Číňany v zahraničí ve jménu solidarity," vysvětluje Čchen. V každé zemi jsou takové skupiny, včetně Austrálie a Evropy. Všechny používají jména, ve kterých se vyskytují pojmy jako sdružení, svaz (spolek), shromáždění Číňanů atd. Další, jako Čínská rada pro podporu mírového národního sjednocení, nebo různá profesní sdružení, jsou všechno organizace založené ČKS na ovládání Číňanů v zahraničí.