30. prosince 2006 ve 4:00 SEČ byl popraven jeden z nejvlivnějších a nejkrutějších diktátorů Blízkého východu 20. století, bývalý irácký prezident Saddám Husajn. Tuto informaci potvrdily irácká i americká armáda.

„Bylo to velmi rychlé. Zemřel okamžitě,“ citovala agentura Reuters jednoho z iráckých představitelů, který byl svědkem popravy. Podle vyjádření členů irácké vlády, kteří byli popravě přítomni, přistupoval Saddám ke své popravě klidně, smířeně se svým osudem. Klidný byl i pár chvil před smrtí. „Nepokoušel se klást odpor, nic nepožadoval. Držel v ruce Korán, který vzkázal odevzdat jisté osobě. Popravčí si poznamenali jméno osoby, která měla Korán dostat, a slíbili knihu dotyčnému poslat“ uvedl Muvafak Rubájí, jeden ze zástupců vlády, kteří byli popravě přítomni. Dále uvedl: „Byl to stoprocentně irácký akt spravedlnosti. Američané zůstali mimo popraviště, žádný z Američanů nebyl popravě Saddáma Husajna přítomen.“

Irák zřejmě čekají oslavy i nepokoje

Podle všech očekávání budou reakce obyvatelstva Iráku na Husajnovu popravu různé. Nepokoje a demonstrace se dají očekávat především ze strany menšinových Sunitů, kteří byli za Saddámovi vlády diktátorem protěžování a s pádem režimu o své výhody přišli. Naopak ze strany Šíitů a především Kurdů je pravděpodobné, že zprávu o diktátorově smrti přijmou s nadšením. Je také otázkou, zda se poprava Husajna nestane záminkou pro povstalce k další eskalaci násilí.

Co na to svět?

Reakce světové veřejnosti na popravu Saddáma Husajna se různí. Evropská unie vzhledem ke svému negativnímu postoji k trestu smrti obecně rozsudek smrti nad bývalým iráckým prezidentem hned po jeho vynesení odsoudila. Naopak v USA se setkal s radostí. „Vykonání spravedlnosti nad Saddámem Husajnem násilí v Iráku neukončí, ale je to důležitý mezník na cestě Iráku stát se demokracií, která se dokáže udržet a bránit se,“ uvedl americký prezident George Bush pro novináře na svém ranči v texaském Crawfordu. Kromě Bushe se ze smrti diktátora radují také příslušníci irácké menšiny v USA.