Image
Proslulý právník v oblasti lidských práv Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)

12. října pekingské policejní složky oficiálně obvinily Kao Č'-šenga z podněcování k podvratné činnosti, uvedl jeho právník. Mo Šao-pching, Kaův právní zástupce, se od pekingské prokuratury ve čtvrtek dozvěděl, že Kao byl formálně zatčen 21. září. Mo opakovaně kontaktoval soudní orgány v Pekingu po dvacet dní, ale do 12. října se mu nedostalo žádné odpovědi. Rodina Kao Č'-šenga rovněž žádné oficiální oznámení neobdržela.

Od Kaova zatčení 15. srpna pekingská policie zamítla žádost Mo Šao-pchinga o setkání se svým klientem z různých důvodů, včetně "spojitosti se státními tajemstvími". 9. října Mo poslal policii písemné oznámení, v němž požaduje písemnou odpověď na otázky "na základě jakých konkrétních obvinění byl Kao zatčen" a "v jaké fázi procesu se jeho případ v současnosti nachází".

Chu Ťia, zastánce práv a Kaův přítel, řekl, že na základě zákonů komunistického režimu by tak základní informace, o jaké Mo žádal, měly být právnímu zástupci poskytnuty v každém případě. Žádná písemná odpověď se ale neukázala.

Mo také prohlásil, že obvinění z "podněcování k rozvracení státní moci" nemůže být zahrnuto do "státních tajemství". Mo znovu podal žádost o setkání s Kaem.

Podle Chua může být Kao označen za "povstaleckého vůdce a extremistu" a následně odsouzen k trestu až patnácti let odnětí svobody.

Chu se domnívá, že Kaův případ ukazuje, jak "státní moc používá mafiánské prostředky na vykonstruování ‚harmonické společnosti' před Olympijskými hrami v roce 2008".

Kauza Kao Č'-šeng není jediný případ tohoto druhu. Kromě Kaa byli nedávno zatčeni nebo odsouzeni například slepý zastánce lidských práv Čchen Kuang-čcheng a právník v oblasti lidských práv Kuo Fej-siung z provincie Kuang-tung.