10. září vydala vládní zpravodajská agentura Nová Čína (Sin-chua) nařízení pro zahraniční tiskové agentury, které publikují své články přímo v Číně. Ty odteď musí získat povolení od Nové Číny nebo jí určené organizace na každou zprávu, kterou chtějí publikovat. Nová Čína má právo vybírat zprávy, které zahraniční agentury smějí publikovat.

Nařízení, nazvané "Opatření ohledně cenzurování zpráv a informací zahraničních tiskových agentur", také stanovuje, že zahraniční tiskové agentury mohou obdržet varování nebo být zcela zakázány za publikaci určitých zpráv, a dokonce jim může být odebrána licence.

Nařízení také vyžaduje od čínských uživatelů, aby si všechny služby zahraničních tiskových agentur objednávali prostřednictvím organizací vybraných Novou Čínou. Není dovoleno přímo si objednat, sestavit nebo otisknout zprávy zahraničních tiskových agentur. Nařízení konkrétně uvádí, že je platné i pro tiskové agentury a související organizace v Hongkongu Macau a Tchaj-wanu, chtějí-li publikovat v Číně.

Pozorovatelé označili nařízení za krok zpět v přípravách na olympijské hry v Pekingu v roce 2008 a vznesli otázku, zda v případě, kdy například v Pekingu vypukne zemětřesení během olympiády, budou všechna zahraniční média muset čekat na oficiální zprávu Nové Číny, aby mohla o incidentu napsat.

Před dvěma měsíci režim schválil "Zákon o jednání v krizových situacích", který dává místním zastupitelstvím právo trestat média za zprávy o přírodních katastrofách, nehodách, případech obecného ohrožení zdraví a veřejné bezpečnosti, nejsou-li v souladu s "oficiální" verzí.

Šéfredaktor hongkongského Open Magazine Cchaj Jüng-mej řekl, že se v Číně odehrává tolik zlomových událostí, že z toho má režim obavy a snaží se posílit svou kontrolu nad médii skrze legislativu. Tchaj dále uvádí, že i přes zesilující se zpravodajskou blokádu si stále mnoho lidí dokáže opatřit informace z internetu.

Žurnalista Velké Epochy Wang I-feng prohlásil, že dvě omezení svobody tisku za dva měsíce zřetelně ukazují strach režimu, který v dnešní době informací čelí stížnostem ze strany svých občanů a také nezastavitelnému úbytku příznivců a členů vládnoucí strany. Kromě toho je tento nový zákon v očividném rozporu s hlavní myšlenkou olympijských her v roce 2008, a tak může Čínu jenom poškodit.