Image
(sxc.hu)

Vitamín C, nazývaný též kyselina askorbová, je jeden z nejznámějších vitamínů a patří do skupiny tzv. antioxidantů, což jsou látky, které působí proti nežádoucím volným radikálům, které poškozují zdraví a jejichž dlouhodobé působení může vyvolat i zhoubné bujení.

Objevení tohoto malého zázraku je přisuzováno maďarskému vědci a lékaři Dr. Albertu Szent-Gyorgyiovi, který na  jeho objevení pracoval v letech 1928-1932, a za nějž v roce 1937 získal Nobelovu cenu. Cesta k jeho odhalení však byla zdlouhavá. Dávní mořeplavci si asi ani neuvědomovali, jak cennou službu jim citrony, které s sebou na daleké plavby vozili, pomáhaly se zbavit postrachu všech námořníků - kurdějí, které nedostatek tohoto vitamínu způsoboval...

Příběh nemocného námořníka

V roce 1734 se anglická loď plavila směrem k ostrovu Grónsko. Na palubě lodi vypukly kurděje a někteří námořníci zemřeli. Protože kurděje byly považovány za nakažlivou chorobu, nechal vysadit jednoho, kurdějemi postiženého námořníka, na ostrově plném trávy a bujné vegetace. Když se ona loď o několik měsíců později vracela, našli toho námořníka těšícího se výbornému zdraví. Po návratu do vlasti se stal slavným. Když byl vysazen na ostrově, tak se začal živit trávou, která hojně rostla kolem a to mu zachránilo život.

Léčivé účinky vitamínu C

Vitamín C je nezbytný pro mnohé funkce organismu. Je důležitý pro správné fungování a stavbu pojivové tkáně  a cévní stěny, činnost enzymů a metabolismu některých látek (železa,...), neobyčejně zvyšuje celkovou odolnost organismu tím že podněcuje v organismu tzv. fagocytozu, která vyhledává, pohlcuje a likviduje cizí „nepřátelské“ látky dříve, než mohou poškodit zdraví. Zároveň ochraňuje tělo proti působení škodlivin zvenčí, zvláště detoxikuje jedy v organismu (zejména dusičnany, cyklické uhlovodíky, těžké kovy, volné radikály, škodlivý cholesterol LDL, atd.).

Nedostatek C vitamínu způsobuje stárnutí organismu. Protože vitamín C posiluje kolagenní vlákna, je vysoce účinným prostředkem pro udržení zdravé a pěkné pleti, ale i kloubů a zvyšuje elasticitu celého těla. Pozitivně působí proti depresím, protože ovlivňuje tvorbu hormonů, které navozují dobrou náladu.  Z jeho výborných účinků mohou čerpat i lidé s onemocněním cukrovky a parkinsonovým syndromem.

Navíc bylo vědeckou obcí dokázáno, že vitamín C je vynikajícím prostředkem proti alergiím, nemá vedlejší účinky a zmírňuje dopady anafylaktického šoku. Toto ukazují výzkumy vědců Dawsona a Westa, kteří prokázali schopnost „céčka“ zabránit alergiím a dokonce i astmatickému záchvatu.

S vitamínem C proti rakovině

Možné léčivé účinky vitamínu C v boji proti rakovině sahají do 70. let minulého století. Vědci Pauling s Cameronem v r.1976 zahájili vyšetření pacientů z rakovinou. Výsledky prokázaly, že podávání vysokých dávek vitamínu C zvyšuje naději přežití pacientů s rakovinou. Tuto teorii potvrdili i japonští vědci Morishige a Murat v r.1978. V současnosti se však od této terapie ustoupilo. Důvodem bylo, že vitamín C nepřináší velké zisky farmaceutickým firmám a také fakt, že není 100% úspěšný při vyléčení osob onkologicky nemocných, a to ani v případě, že by nemocní dostali dávku 250 gramů vit. C denně.

Faktem však zůstává, že nedostatek vitamínu C je spojovaný se zvýšeným výskytem rakoviny, zvlášť nádorů žaludku a  tlustého střeva. Přesto někteří smělí lékaři a vědci svůj boj s lékařskou lobby nevzdávají a pokračují v dalších výzkumech. Vědci Národního onkologického institutu USA prokázali, že vitamín C snižuje riziko rakoviny o 50%. A to je pro onkologicky nemocné pacienty veliká naděje do budoucna.

Vitamín C se přirozeně nachází v ovoci a zelenině. Také je ve formě kyseliny L-askorbové v uměle vyrobených preparátech, které však neobsahují živý vitamín C se svými doprovodnými látkami.  Kyselina L-askorbová je totiž jen uměle vyrobenou částí vitamínu C. Proto většina všech jeho pozitivních a léčivých  účinků je obsažena převážně v přírodním vitamínu C.