Taipey 2007. (Rico Shen)
Taipey 2007. (Rico Shen)
Nedávno Peking spustil „Globální TV kung fu superstar“, reality show z produkce Šao-linského chrámu a Šen-čenské satelitní televize. Hledání superstar představí mladé kung fu talenty k pobavení filmové a televizní komunity, dokonce Hollywoodu. Vítěz získá roli v novém filmu Nový chrám Šao-linu. Tato záležitost rozpoutala diskuse o posunu Šao-linského chrámu ke světskosti a komercializaci.

Komerční Buddhismus

Podle Xinhua.net, Fu Min, ředitel Šen-čenské satelitní televize, poprvé přišel s myšlenkou „Globální TV kung fu superstar“ na základě pěvecké soutěže „Čína hledá superstar“. Fu Min tvrdí, že se s touto myšlenkou svěřil Š‘ Jüng-sinovi, současnému opatovi Šao-linského chrámu. Š‘ naprosto souhlasil a návrh podpořil. Podle Fu Mina, Šen-čenská televize zaplatí veškeré výdaje – přes 20 milionů jüanů (cca. 56 mil. Kč), protože chrám Šao-lin se v odchodních aktivitách neangažuje.

Soutěž potrvá 6 měsíců a Fu Min skromně odhaduje počet účastníků na 200.000. Kromě schopností kung fu se bude hodnotit i umělecké nadání a úroveň představení. Ti, kteří se dostanou do finále podepíší kontrakt se zprostředkovatelskou firmou China Kung Fu Star Performance. Vítězové dostanou možnost hrát v novém seriálu „Nový chrám Šao-linu: Mniši v armádě“ a hollywoodském filmu Nový chrám Šao-linu. Aby nedošlo ke střetu zájmů, mniši, kteří se učí v šao-linském chrámu se soutěže nezúčastní.

Fu Min vysvětlil, že plánují natočit trilogii televizních seriálů, celkem 120 dílů, a poskytnout pozadí historii chrámu Šao-lin. První z trilogie bude Nový chrám Šao-linu: Mniši v armádě. Jeho 40 epizod přijde na 30 milionů jüanů (cca. 84 mil. Kč). Cena a investiční plán filmu Nový chrám Šao-linu zatím nebyl odhalen, ale natáčet se začne příští jaro, nebo léto.

Zájmy veřejnosti nebo rouhání?

Po celou historii byl chrám Šao-lin považován za mystický poklad mnoha tajemství kung fu. Dnes se s velkou dávkou nadšení pradávné chrámy oddávají natáčení filmů a hledání superstar. Přesto Fu Min opakovaně zdůrazňoval: „To, co děláme, je podpora kultury, ne kulturní průmysl. Podpora je pro zájmy veřejnosti, zatímco průmysl je komerční. Chrám Šao-lin na těchto aktivitách nevydělává peníze.“

Šao-linský chrám z toho nevyjde tak úplně s prázdnýma rukama. Fu prohlásil, že Šen-čenská satelitní televize chrámu zaplatí formou darů. Zaplatí přes milion jüanů charitativním organizacím, například Nadaci na výzkum tradičního čínského kung fu a Dětskému chrámu Šao-lin, který byl Šao-linským chrámem založen. Fu Min dodává, že velikost darů nemá žádnou přímou spojitost s popularitou televizní show.

Huaxia.net klade otázku: Jak může zábavný pořad nazvaný „Supermnich“ (parafráze na pěveckou soutěž „Superzpěvačka“) přinést úctu Buddhismu? Používat Buddhismus jako zábavu je rouháním se Čisté zemi Buddhismu.

Už dříve úspěšný film Chrám Šao-lin ustanovil jeho slávu. Dnes samotný Chrám Šao-lin ustanovuje slávu filmů a filmových hvězd. Šao-lin zakládá další instituce, jako Chen-anská filmová a televizní společnost Šao-linského chrámu s. r. o., Společnost pro rozvoj Šao-linského chrámu s. r. o., Asociace pro výzkum bojových umění Šao-linského chrámu a mnoho dalších.

Od roku 1974 do r. 1982 navštívilo chrám 200,000 lidí. V roce 1982 to bylo 700.000. Do roku 1984 se prodalo 2,6 milionu vstupenek. V průběhu devadesátých let chrám navštívilo asi 1,5 milionu lidí za rok.

Poblíž chrámu bylo zřízeno mnoho škol bojových umění s celkovým počtem studentů přes 32.000. V roce 2004 byla znovuotevřena Šao-lin farmaceutika a recepty na tři tajné léky byly poprvé zveřejněny na internetu.

Šao-linský chrám schválil Tchaj-wanské společnosti internetovou hru, nazvanou „Legenda Šao-linu“, což byla první 3D síťová hra postavená na šao-linské kultuře dynastií Suej a Tchang.

V roce 2001 byly dvě vesnice, některé školy bojových umění a obchody poblíž chrámu přesunuty. Celkem šlo o 50 hektarů a 20 tisíc obyvatel. Přesídlení stálo 300 milionů jüanů. V roce 2004 Šao-linský chrám investoval více než 50 milionů jüanů do oprav a renovací – byly to nejrozsáhlejší renovace vůbec. Opraveny byly například budovy chrámu Ťin-na-luo, Liou-ču, skladu a knihovny. Bylo renovováno přes 20 tisíc čtverečních metrů.

Jaké jsou hrubé příjmy Šao-linu?

Jaký je roční příjem chrámu? Opat Š‘ Jüng-sin na tuto otázku nikdy neodpověděl. Viditelné příjmy jsou z prodeje lístků, kung fu představení a darů. Ročně chrám navštíví průměrně 1,5 milionu lidí a s cenou 40 juänů za vstupenku je tedy roční příjem 60 milionů jüanů, z čehož chrámu připadá čtvrtina, tedy 15 milionů.

Druhý zdroj příjmů jsou představení. Od chvíle, kdy se stal v roce 1987 opatem Š‘ Jüng-sin, se více a více mnichů účastnilo na mezinárodních náboženských konferencích a buddhistických aktivitách v zahraničí. Na konci roku 2004 za sebou měli šao-linské soubory více než 10.000 představení ve více než 60 zemích. Podle britského listu The Guardian, činily příjmy z každého představení v USA přibližně 10.000 dolarů.

V říjnu 2005 Šao-linský chrám a Pěvecké a taneční divadlo v Šen-čou společně sponzorovali novou operu s názvem Šao-lin ve větru, která bylo poprvé uvedena v divadle Poly Plaza International v Pekingu. Nyní Šao-lin ve větru podepsal kontrakt se společností Landmark Entertainment na 800 představení ve Spojených státech v příštích dvou letech. Očekávaný výnos je kolem 8 mil. Dolarů (cca. 170 mil. Kč).

Dalším podstatným příjmem jsou dary. Jak se Šao-linský chrám začal více zapojovat do společenských aktivit i příjmy z darů se zvýšily.

Nejde nám o zisk, zisk z prodeje vstupenek pokryl všechny výdaje mnichů,“ řekl Š‘. V současnosti si chrám osvojil zásobovací systém a mniši dostávají plat. Říká se, že Š‘ Jüng-sin je prvním mnichem s titulem MBA (Master of Business Administration).

Experti z Čínské akademie společenských věd poukazují na fakt, že se vlivem prostředí dříve mimo-světské chrámy v Číně zapojily do marketingu. Šao-lin se údajně uchází o jedno z nejvyšších míst na žebříčku světového kulturního dědictví. Některá média to komentovala slovy: Až bude žádost schválena, v ten den se vypaří poslední ne-světské prvky Šao-linu.

Čtěte také:

Shaolin – závoj spadl

Komerční Šao-lin

Shaolin: Který chrám následuje Cestu?

Temná strana chrámu Šaolin