Image
Mezi nejvýraznější účinky zeleného čaje patří psychické i fyzické povzbuzení. (foto: Vince Chan)

Zelený čaj - pro někoho lahodný a  osvěžující nápoj, pro druhého téměř  zázračný všelék, pro někoho jiného zase naopak „nepříliš povedený bratr“ černého čaje. Každopádně zelený čaj si dokázal v posledních letech získat větší a větší popularitu. Co stojí za jeho vzrůstající oblibou? Zelený čaj obsahuje nesmírné množství vitamínů, minerálních látek, povzbudivého kofeinu, tříslovin, aminokyselin, atd. Mnohými odborníky je považován dokonce za lék proti rakovině a k tomu stačí vypít jen několik šálků denně...

Historie čaje

Objevení čaje je připisováno čínskému císaři Šen-nungovi (2737-2697 p. n. l.), kterému údajně při ohřívání vody napadaly do kotlíku i lístky čajovníku. Poté, co vonící nápoj ochutnal, byl překvapen jeho vynikající chutí a energií, která odstranila únavu.

Kolébkou čaje se stala Čína, kde čaj pěstovali a šlechtili hlavně mniši v klášterních zahradách. Odsud se začal čaj postupně šířit do Tibetu, Japonska, Indie, Ruska a postupně i do Evropy.

Jak čaj nejlépe připravit?

V mnoha zemích s čajovou tradicí se můžeme setkat s různými čajovými obřady a rituály, existují všelijaké způsoby přípravy, které se liší oblastí a kulturou. Nejběžnější  způsobem je forma nálevu. Voda se ohřeje na 100 stupňů  a čajové lístky se zalijí vodou ochlazenou na cca 70 stupňů. Délka louhování závisí na typu čaje. Tato doba se pohybuje od jedné po tři minuty, některé čaje lze zalít i vícekrát.

Léčivé účinky čaje

Mezi nejvýraznější účinky zeleného čaje patří psychické i fyzické povzbuzení, čaj zvyšuje dobrou náladu, pozitivně působí na kvalitu spánku (někdy spánek prohlubuje, jindy může způsobit nespavost), působí jako skvělý termoregulátor- při vysokých teplotách tělo ochlazuje, při nízkých naopak rozehřeje. Dále snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, cukru a tuku v krvi, narozdíl od kávy nezvyšuje tlak, zabraňuje alergickým reakcím, umožňuje detoxikaci jater, léčí dýchací obtíže, působí močopudně a může udržovat i tělesnou hmotnost. Má také určité antibiotické účinky, působí hlavně proti virům a plísním, ochraňuje chrup před zubním kazem. Potenciál léčivých účinků čaje je opravdu široký.

Se zeleným čajem proti nádorům...

Mnohé lékařské výzkumy prokázaly, že zelený čaj má výrazné protinádorové účinky. Způsobuje to EGCG, což je rostlinná látka, která v kombinaci s jinými prvky obsaženými v čaji, může zastavit růst nádorových buněk v játrech, jícnu, kůži, slinivce, prsu, prostatě i žaludku. Zabraňuje šíření metastáz v těle. Pozitivně také působí jako prevence proti onemocněním krevního oběhu, infarktu a mrtvici, protože zabraňuje srážení krve. Pravidelné popíjení může omezit riziko vzniku rakoviny až na polovinu!

Zelený čaj obsahuje:

- Vitamíny (vitamín C, betakaroten, vitamíny skupiny B, vit. E, K...)
- Minerální látky (fosfor, železo, vápník, sodík, síra, selen, mangan, fluor,...)
- Třísloviny
- aminokyseliny
- flavonoly (čajové katechiny)
- mastné kyseliny
- lecitin a silice...

Druhy čajů

Zelený čaj - získává se sušením, neprobíhá fermentace, má přirozenou zelenou barvu

Polozelený čaj (oolong) - vyrábí se nedokonalou fermentací

Černý čaj - prochází procesem vadnutí a úplnou fermentací


Pravidelné pití zeleného čaje přináší pohodu a klid pro tělo i duši a  navíc velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Čajoví znalci a odborníci doporučují vypít až 1 litr zeleného čaje denně. Tento čaj by však neměl být oslazený ani ochucený mlékem, samozřejmě nejlepší jsou kvalitní čaje, které zajistí ten pravý požitek a jedině tak se bude moct projevit ta skutečná síla a moc tohoto malého zeleného zázraku.

 

Čtěte také:

Čaje: Oolong

Pu-erh, čaj čínských císařů

Čajovník a zelený čaj

Seriál zázraků čaje I. - Objevení čaje