Trpíte bolestmi hlavy? Vědci říkají: akupunktura je úspěšná v léčbě migrény. (sheturk.com)
Trpíte bolestmi hlavy? Vědci říkají: "akupunktura je úspěšná v léčbě migrény". (sheturk.com)

Minulý týden byla v časopise The Lancet Neurology Journal uveřejněna studie, která přináší poznatky o účinnosti akupunktury, ta se podle studie může používat jako běžná metoda při léčbě migrény. Výzkum byl proveden v letech 2002 až 2005 v Německu, tým odborníků vedl prof. Hans-Christoph Diener z University Duisburg v Essenu.

800 dobrovolníků, kteří trpí dvakrát až šestkrát měsíčně bolestmi hlavy, bylo nahodile rozděleno do tří skupin: první skupina byla léčena za použití tradiční čínské akupunktury, druhá pomocí placebo-akupunktury a třetí užitím tradičních léčebných metod, beta-blokátorů.

Po šesti měsících od začátku léčby sedmačtyřicet procent těch, kteří byli léčeni pomocí akupunktury, uvedlo, že se bolest hlavy snížila o polovinu;  další skupiny pacientů uvedly přibližně stejné výsledky.

20% populace zasažených migrénami tvoří převážně ženy. Bolesti hlavy jsou intenzivní, dunění v hlavě často na jedné straně doprovází pocity nevolnosti, zvýšená citlivost na světlo, zvuk a pachy. Záchvaty mohou trvat od 4 do 72 hodin.

Podle the British Acupuncture Council (BAC) jde o šestou nejčastější poruchu léčenou akupunkturou.

Přístup, který akupunktura volí, spočívá v „posílení organizmu a odstranění skrytého problému, který způsobuje bolesti hlavy, takže léky nejsou potřeba“, říká Persis Tomboly, tisková mluvčí BAC.

Tomboly říká, že většina lidí, kteří zvolí akupunkturní léčbu, ve stejnou dobu užívají léky.

V prohlášení, které vydala BAC, se uvádí, že „vítá tento výzkum, ve kterém se jasně ukazuje, že akupunktura je úspěšná v léčbě migrény.“

"Už dlouhou dobu víme, že ti, kteří trpí bolestmi hlavy, díky akupunktuře zaznamenali snížení migrény, nyní to ale můžeme dokázat“, dodali.

Profesor Peter Goadsby z  the Headache group at the Institute of Neurology, UCL, v Londýně nicméně není přesvědčen o užitečnosti této studie: „Nemyslím, že by studie prokázala vztah mezi akupunkturou a farmaceutickou léčbou.“ Řekl, že „ se o běžné terapii pomocí léků“ studie příliš nezmiňuje, a proto, aby učinil nějaký posudek či závěr, musel by mít podrobné poznatky.

"Standardní léčba ve Spojeném království neodpovídá standardní léčbě v Německu“, dodává Goadsby, poukazuje na to, že není zcela jasné, jaké léky byly v tomto výzkumu použity.

Pro Goadsbyho studie nicméně ukazuje, že „skutečná akupunktura není lepší než placebo-akupunktura."

Tomboly vysvětlila, že placebo-akupunktura na tělo také účinkuje.

"Akupunktura se orientuje na  tělesnou a léčebnou stránku i na vzájemný vztah mezi nimi.“

Stojí za to si také povšimnout, že ve studii nebyla použita náhražka léků.

V závěru BAC uvádí, že „je potřebné, aby v této oblasti byly dostupnější zdroje, které by vedly k dalšímu zkoumání“.

Zdroj: The Lancet Neurology