Image
Pracovník třídí vanilku ve výrobní síti v Anjombalavě, v centru nejdůležitějších vanilkových oblastí na Madagaskaru. Kniha Patricie Rainové Kuchař a vanilka popisuje mnohá použití vanilky v denním životě. (Patrick Mercier/AFP)

Pokud jste někdy měli štěstí dopřát si jedno z nejpopulárnějších koření světa, možná jste si nebyli vědomi faktu, že jíte orchidej.

Vanilka (vanilla planifolia) je listová, cizopasná, popínavá orchidej, původem z Jižní Ameriky. Vyskytuje se jako pozemská (rostoucí na zemi), nebo jako epifytická (rostoucí na jiné rostlině). Vanilkové tobolky jsou podlouhlé plody, šplhající po tropických stromech do výšky až 15 metrů, hledající živiny a vodu.

Ze všech tropických orchidejí jsou pouze dvě využívány pro komerční účely: bourbonská a tahitská. Daří se jí dobře v Brazílii, v Mexiku a v Peru; je také pěstována v Indonésii, na Tahiti, na Madagaskaru, v Číně a na Kormorských ostrovech (v 19. století známé jako Bourbonské ostrovy). Vanilku do Evropy přivezl slavný španělský conquistador, který pochodoval napříč Mexikem a dobyl Aztéckou říši.

Vanilka je široce používána při přípravě sladkostí a zákusků, v parfumerii, v lékařství a je také využívána pro průmyslové účely k zakrývání nežádoucích pachů. Podle Patricie Rainové, která je pokládána za „vanilkovou královnu“, může být čistý vanilkový výtažek přidán do mléka nebo džusu a podán nemocným dětem; je také používán jako léčebný prostředek k pacientově ztišení při MRI a CAT ultrazvuku. Ženy si vanilku natírají na ruce, aby podpořily svou vůni. Existuje mnoho důvodů, proč mít vanilku doma – pokud malujete a pach je příliš silný, přidejte trochu do barvy. Nebo pokud si spálíte jazyk, ztište bolest pár kapkami čistého vanilkového zázraku.

Když Patricia Rainová napsala v roce 1985 knihu o historii, rostlinách, lidové tradici a použití vanilky, způsobila tím takový rozruch, že si jí povšiml jak kulinářský, tak akademický svět. Nikdo předtím patrně nenapsal knihu o vanilce, a proto byla také pozvána do Mexika, aby udělala přednášku na oslavách pokrmů v Pueblu.

Později, když se vrátila do Mexika, aby zkoumala mexický vanilkový průmysl a Totonaky (první pěstovatele a obchodníky s vanilkou), zjistila, že místní farmáři mají kopie její knihy Kuchař a vanilka a rádi ji přivítali.

Na jejích webových stránkách, které podávají vyčerpávající výčet věcí týkajících se vanilky, popisuje čas, který tam strávila: „Byla jsem adoptována mexickými Totonaky. Časem jsem zaznamenala příběhy domorodých lidí, kteří jako první pěstovali vanilku a příběhy Evropanů, kteří rozvinuli nové způsoby, jak ji ošetřovat a sušit. Sledovala jsem její stopy po celém světě, shromažďovala legendy a mýty, sbírala recepty a její jedinečná použití sdílela s tropickými pěstovateli. Pokračovala jsem v experimentovaní s vanilkou ve své kuchyni a přizvala jsem k tomu kuchaře z blízkého okolí, abych s nimi sdílela své recepty. Mějte prosím na mysli, že vanilka, kterou používáte ve svých receptech a produktech, které jste ode mě zakoupili, přispěla k podpoře někoho v tropech, kdo pro vás toto nádherné americké ovoce s péčí pěstoval, ošetřoval a sušil. Jako průvodce vanilkou děkuji zčásti těmto pěstitelům kdekoli na světě a zčásti starověkým bohům a božstvům Totonaku.“

Královna a průvodkyně světem vanilky přiznává za pěstováním a výrobou vanilky tvrdou práci. Je si také vědoma faktu, že kácení pralesů, chov dobytka a špatné hospodaření se vzácnou zemí a vodou vede k ohrožení pralesů, což má za následek klimatické změny, které ovlivňují nás všechny, ne-li dnes, později určitě.

„Obchodováním s těmito přírodními produkty poskytujeme ekonomickou podporu lidem žijících na obou stranách rovníku. Vzdělání ohledně trvale kvalitního zemědělství a ochraně životního prostředí, spolu s finanční podporou k realizaci těchto metod, pomůže zpomalit devastaci objevující se nyní v tropech. Kombinování ekonomických příležitostí a vzdělání může mít pozitivní vliv na změny, které prospějí nám všem. Vanilla Company plánuje pro pěstitele vanilky zřídit vzdělávací fond, jakmile se jí vrátí investice.“

Pokud byste se rádi podíleli na tomto projektu, můžete kontaktovat Patricii na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Kniha Patricie Rainové obsahuje:

Kuchař a vanilka: Vanilka: Kulturní historie oblíbených vůní a chutí světa